Apple jest pierwszą spółką publiczną wartą 1 bilion dolarów

0
Iphone 6s Plus Apple White Screen Mock Up Woman by DariuszSankowski (CC0 1.0)

Apple stało się pierwszą na świecie firmą publiczną wartą 1 bilion dolarów (767 mld funtów).

Wartość rynku producenta iPhone’a osiągnęła w czwartek najwyższą wartość w Nowym Jorku, a jego akcje zamknęły się na rekordowo wysokim poziomie 207,39 USD.

Akcje wzrosły od wtorku, kiedy odnotowano lepsze od oczekiwanych wyniki w okresie od trzech miesięcy do czerwca.

Apple pokonało rywali z Doliny Krzemowej, takich jak Amazon i Microsoft, aby stać się pierwszymi, którzy sięgnęli wartości 1 biliona dolarów. Od czasu, gdy iPhone po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 2007 roku, akcje Apple wzrosły o 1100%, a w ubiegłym roku skoczyły prawie o jedną trzecią.

Wzrost jest jeszcze bardziej zaskakujący – 50 000% – odkąd firma po raz pierwszy wypuściła akcje na rynek w 1980 r. To oznacza wzrost o 2000% dla indeksu S&P 500 w tym samym okresie.

Założycielem Apple był Steve Jobs, który w garażu 1976 roku rozpoczął swoją działalność od swoich komputerów osobistych Mac, zanim jego smartfon utorował drogę do wykorzystywania aplikacji.

Po śmierci Steve’a Jobsa, w 2011 r. dyrektorem zarządzającym został Tim Cooka, który nadzorował rozwój iPhone’a, który zmienił losy Apple.

W 2006 roku firma osiągnęła sprzedaż poniżej 20 miliardów dolarów i osiągnęła zyski w wysokości prawie 2 miliardów dolarów.

W ubiegłym roku jego sprzedaż wyniosła 229 miliardów dolarów, a zyski sięgnęły 48,4 miliarda dolarów, co czyni ją najbardziej dochodową notowaną na giełdzie amerykańską firmą.

Dla porównania PetroChina, przez krótki czas była warta 1,1 biliona dolarów po przeniesieniu się do Szanghaju w 2007 roku, ale większość jej akcji była w posiadaniu chińskiego rządu przez co obecnie jest wart około 220 miliardów dolarów.

Pomimo ceny wynoszącej 1 bilion dolarów, wielu analityków nadal nie uważa udziałów Apple za drogie, biorąc pod uwagę, że notowane są na około 15-krotne spodziewane zyski, w porównaniu z liczbą 82 w przypadku Amazon i 25 razy w przypadku Microsoft.

Również zwiększenie akcji Apple w ostatnich miesiącach było decyzją firmy o przeznaczeniu 100 miliardów dolarów na odkupienie akcji.

Dave Lee, reporter technologii w Ameryce Północnej analizuje zaistniałą sytuację:

być może była to wizja Steve’a Jobsa, który rzucił Apple’a w kierunku tego przełomowego momentu, ale to właśnie biznesowa gotowość Tima Cooka dawała im przewagę. Podczas gdy inne rynki akcji borykały się z problemami, Apple brnął do przodu. Wzrost akcji był spowodowany dwoma kluczowymi czynnikami.

Sprzedaje mniej iPhone’ów, ale wydając ich droższą wersję, zarabia więcej pieniędzy na urządzeniu. Drugim czynnikiem jest dywersyfikacja źródła zysków. Zyska na poziomie 10 milionów dolarów, co trzy miesiące przynoszą im m.in. takie usługi jak „twoje pliki w chmurze”, sprzedaż aplikacji i muzyki.

Firma powiedziała inwestorom w tym tygodniu, że spodziewa się bardzo mocnego zakończenia roku, oczywiście dzięki wydaniu kolejnego nowego iPhone’a.

Rynki giełdowe są niestabilne, a małe, ale rosnące zagrożenie ze strony chińskich producentów smartfonów mogą znacznie zmniejszyć zyski Apple w nadchodzących latach.

Jednak niezależnie od tego, jaki jest twój stosunek do firmy i jej produktów, urządzenia Apple zmieniły świat – i dziś dokonały również historii finansowej.

Źródło: bbc.co.uk