74. rocznica Powstania Warszawskiego

0
Warsaw - 175 by Kyle Taylor (CC BY 2.0)

W całej Polsce, ale przede wszystkim w Warszawie jest dziś obchodzona rocznica Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało jednak ponad dwa miesiące, bo do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród cywili były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta. Warszawa po powstaniu została niemal całkowicie spalona i zburzona.

Jak co roku pamięć o powstańcach i ich poświęceniu zostanie zaznaczona poprzez obchody rocznicowe. Jednak dla wielu ludzi najważniejszym jest symboliczne ustanie podczas godziny „W” – o godz. 17.00 kiedy wybuchło powstanie, zostaną uroczyście uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Wspierać będą je syreny ręczne na Mokotowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, Ursynowie, w Śródmieściu, Wilanowie i we Włochach.

Wtedy to cała Warszawa staje w bezruchu by upamiętnić ten dzień – 74. rocznicę rozpoczęcia zrywu Armii Krajowej.