W Wielkiej Brytanii ruszą próby terenowe autobusu bez kierowcy

0
Waymo self-driving car in Tempe by zombieite (CC BY 2.0)

Waymo, siostrzana firma Google, ogłosiła że rozpocznie próby, w których jej samoprowadzące się pojazdy, będą dowozić klientów do pobliskich sklepu Walmart, aby Ci mogli odebrać swoje zakupy.

Na razie pilotaż programu jest ograniczony do ponad 400 członków swojego programu w Phoenix w Arizonie. Jednocześnie gigant technologiczny wskaże, a jaki sposób automatyczne pojazdy mogłyby zostać uruchomione po wyjściu z etapu eksperymentalnego. Kluczowym w prowadzeniu takiej usługi będzie jednak koszt.

Jedyne słowo na temat wyceny do tej pory to obietnica oferowania zniżek uczestnikom, gdy zamówią towar za pośrednictwem usługi odbioru produktów spożywczych przez Walmart w ramach umowy.

“Można oczekiwać, że będzie to ograniczone do kupujących produkty o wyższej wartości” – powiedziała Julie Palmer, ekspert ds. Sprzedaży detalicznej w firmie konsultingowej “Begbies Traynor”.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm proponujących podobne rozwiązania, a wśród nich m.in. Amazon, a ich priorytetem jest wprowadzenie usług samoobsługującego się samochodu.

W tym tygodniu swoje zapowiedzi miały również inne firmy. Ford powiedział, że na początku sierpnia rozpocznie samodzielną działalność autonomicznego samochodu, w osobnej firmie i planuje zainwestować 4 mld $ (3 mld funtów) przed końcem 2023 r. General Motors ogłosiła podobny ruch w maju.

Uber poinformował, że jego flota autonomicznych samochodów Volvo powróciła na ulice Pittsburgha po tragicznym wypadku w Arizonie, jednakże postanowiono, że pozostanie pod manualną kontrolą człowieka.

Natomiast Brytyjska firma transportowa Stagecoach poinformowała, że w tym roku przeprowadzi testy terenowe pełnowymiarowego autobusu bez kierowcy.

Źródło: bbc.co.uk