Nowe odkrycie na Marsie – Marsis znalazł jezioro

0
Mars Land Planet Cosmos Stars Infinity by Aynur_zakirov (CC0 1.0)

Naukowcy znaleźli dowody istnienia ciekłej wody na Marsie. To, co uważają za jezioro, znajduje się pod czerwoną polarną pokrywą lodową Czerwonej Planety i ma około 20 km średnicy.

Wcześniejsze badania ujawniły możliwe oznaki przerywanej ciekłej wody płynącej po marsjańskiej powierzchni, ale jest to pierwsza oznaka trwałego zasobu wody na planecie w dniu dzisiejszym.

Jeziora takie jak te odkryte przez wędrowca Nasa’s Curiosity pokazują, że w przeszłości woda była obecna na powierzchni Marsa.

Jednak klimat na planecie został ochłodzony ze względu na cienką atmosferę, pozostawiając większość wody zamkniętej w lodzie.

Odkrycia dokonano za pomocą Marsis, instrumentu radarowego na pokładzie orbitera Mars Express.

“To prawdopodobnie nie jest bardzo duże jezioro” – mówi prof. Roberto Orosei z Włoskiego Instytutu Narodowego Astrofizyki, który kierował badaniem. Marsis nie był w stanie określić, jak głęboka może być warstwa wody, ale zespół badawczy szacuje, że jest to co najmniej metr.

Instrumenty radarowe, takie jak Marsis, badają nie tylko powierzchnię ale również to co się znajduje pod powierzchnię planety, wysyłając sygnał i badając, to co jest odbijane.

Ciągła biała linia na górze wyników radaru powyżej oznacza początek Złoża Polarnego Polarnego Południowego; przypominająca ciastko nagromadzenie lodu i pyłu wodnego. Naukowcy zauważyli coś niezwykłego 1,5 km pod lodem. “Można zobaczyć, gdzie odbicia od dna są silniejsze niż odbicie powierzchni, to jest dla nas charakterystyczny znak obecności wody” – mówi prof. Orosei.

Co to może oznacza? Jeszcze nic ostatecznego. Dr Manish Patel z Uniwersytetu Otwartego wyjaśnia: “Już dawno zdaliśmy sobie sprawę, że powierzchnia Marsa jest niegościnna dla życia, jakie znamy, więc poszukiwania życia na Marsie znajdują się teraz w podłożu.

Choć jego istnienie stanowi kuszącą perspektywę dla osób zainteresowanych możliwością przeszłego lub obecnego życia na Marsie, charakterystyka jeziora musi być najpierw zweryfikowana przez dalsze badania.

“To, co należy teraz zrobić” – wyjaśnił dr Matt Balme z Open University- “polega na tym, aby pomiary były powtarzane gdzie indziej w poszukiwaniu podobnych sygnałów, a jeśli to możliwe, aby wszystkie inne wyjaśnienia były badane”.

Źródło: bbc.co.uk