Atak na tle narodowościowym – poszkodowani to Polacy

0
09 February 2010 Marsh Mills Plymouth by Graham Richardson (CC BY 2.0)

W Edynburgu, zostało zaatakowanych dwóch Polaków przez grupę nastolatków. Jeden z poszkodowanych, 19-letni mężczyzna doznał poważnych obrażeń i trafił do szpitala. Szkocka policja określiła to zdarzenie jako “motywowane nienawiścią na tle narodowościowym”.

Do zajścia doszło w sobotę wieczorem w dzielnicy Davidson’s Mains na północnym zachodzie szkockiej stolicy. Dwóch Polaków w wieku 19 i 20 lat wysiadło wraz ze swoją 20-letnią znajomą z autobusu, gdy zaczepiła ich grupa około dziesięciu nastolatków.

Nastolatkowie wyzywali obu mężczyzn ze względu na ich narodowość, po czym doszło do starcia. W trakcie konfrontacji 19-letni Polak został uderzony od tyłu, po czym upadł na ziemię i otrzymał kolejne ciosy. Policja wciąż próbuje ustalić, kto był sprawcą ataku.

Posterunkowy Gavin Howat podkreślił, że “oprócz poważnej napaści ofiara i jego przyjaciel stali się przedmiotem ataku (na tle narodowościowym)”. “Nie będziemy tolerowali takich przestępstw” – zapewnił.

W ubiegły czwartek brytyjski Inspektorat Policji, Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Jej Królewskiej Mości (HMICFRS) ostrzegł przed możliwym wzrostem liczby przestępstw motywowanych nienawiścią w okresie przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE oraz po nim.

Przestępstwa i incydenty motywowane nienawiścią na tle narodowościowym, rasowym, religijnym, orientacji seksualnej i niepełnosprawności powinno się zgłaszać bezpośrednio policji.

Źródło: bbc.co.uk