Poważne pożary w Szwecji i Grecji – dwóch Polaków nie żyje

0
Fire Fighter Forest Fire Wildfire Blaze Smoke by skeeze (CC0 1.0)

Upały w całej Europie dają się we znaki, a od kilkunastu godzin nadchodzą komunikaty o poważnych pożarach w Szwecji i Grecji.

Do tragicznej w skutkach akcji ratunkowej doszło w Grecji. Podczas ewakuacji z hotelu w miejscowości Mati, 50 kilometrów na wschód od Aten zatonęła łódź z 10 osobami. Wśród nich było dwoje Polaków. Przedstawiciel biura podróży Grecos Adam Górczewski powiedział w rozmowie z RMF FM, że ofiary to matka i syn. Informację o śmierci Polaków potwierdził resort spraw zagranicznych.

Według informacji przekazanych przez Janusza Śmigielskiego z biura Grecos w tym rejonie przebywa 435 klientów biura. Dodał, że przebywają w bezpiecznych hotelach. – Nie ma zagrożenia ich życia. Zostali przetransportowani do hoteli, w którym nic im nie zagraża – zapewnił. – Jeśli zaistnieje taka sytuacja, że trzeba będzie ich ewakuować czy wracać wcześniej, jesteśmy operacyjnie gotowi, żeby to robić – podkreślił.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że w ambasadzie RP w Atenach został powołany zespół “realizujący działania mające na celu udzielenie pomocy obywatelom polskim”.

Bilans śmiertelnych ofiar pożarów, które od poniedziałku szaleją wokół Aten, wzrósł do ponad 60 osób – poinformował we wtorek Ewangelos Burnus, burmistrz leżącego 20 kilometrów od stolicy miasta Rafina. – Liczba ofiar wciąż rośnie – podkreślił.

Fala upałów dotarła również nad Skandynawię, gdzie płonie 25 tysięcy hektarów lasów. Do akcji ratunkowej dołączyły polskie jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Ich wyjazd do Szwecji jest związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.

Polscy strażacy dotarli w nocy z niedzieli na poniedziałek do miejscowości Sveg w Szwecji, gdzie pomagać będą w walce z pożarami. “Szwecja nie jest sama w walce z ogniem” – pisze szwedzki dziennik “Aftonbladet”, podkreślając, że oprócz pomocy z Francji i Włoch szczególnie ważny dla Szwedów jest przyjazd ponad 40 wozów strażackich z Polski.

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Grupa udała się w sobotę promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd dalej przejechała do wyznaczonego miejsca działań – miejscowości Sveg w środkowej Szwecji. Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabrali własne namioty, wyżywienie i paliwo) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą ratownicy medyczni).

Źródło: bbc.co.uk/tvn24.pl