Ambitne plany nowego ministra ds. Bexitu

0
Europe England by Alexas_Fotos (CC0 1.0)

Dominic Rabb, nowo powołany minister ds. Brexitu powiedział, że umowa z UE może zostać osiągnięta do października, ale jednocześnie Wielka Brytania przygotowuje się na możliwość braku porozumienia. Minister ma rozpocząć rozmowy w Brukseli w najbliższy czwartek i ma zamiar uzyskać „najlepszą ofertę”. „Ale odpowiedzialny rząd stawia plany na wypadek, gdyby rozmowy nie zakończyły się pomyślnie”, oznajmił w BBC.

Rebeka Long-Bailey z Partii Pracy skomentowała to mówiąc, że scenariusz bez umowy będzie “katastroficzny” dla biznesu.

“Żadna umowa nie powinna być opcją”, powiedziała w programie Andrew Marr BBC One.

Pan Raab wróci w tym tygodniu do Brukseli na negocjacje i jeśli “energia, ambicja i pragmatyzm”, które doprowadziły Wielką Brytanię do negocjacji, zostaną odwzajemnione, umowa zostanie zawarta w październiku.

Starał się także uspokoić, że byłoby to “szczerze irracjonalne”, gdyby UE zdecydowała się na “najgorszy scenariusz” braku porozumienia. Jednocześnie nalegał, aby rząd “miał plan na miejscu”, aby Wielka Brytania mogła rozwijać się bez względu na wynik.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską w dniu 29 marca 2019 r., ale obie strony muszą jeszcze uzgodnić, w jaki sposób będzie funkcjonował handel między Wielką Brytanią i UE.

Theresa May ma nadzieję, że rządowy plan, wyszczególniony w białej księdze Brexit, pozwoli do jesieni obu stronom osiągnąć porozumienie. Jednak jej propozycja na przyszłe stosunki handlowe z UE wywołała dwie rezygnacje z rządu, w tym poprzednika pana Raaba, Davida Davisa.

Biała księga proponuje ścisłe powiązania w niektórych obszarach, takich jak handel towarami, ale zakończy swobodę przemieszczania się i jurysdykcję Europejskiego Trybunału, a także pozwoli Wielkiej Brytanii zawrzeć umowy handlowe z innymi państwami.

Krytycy w Westminsterze twierdzą, że jest to niewykonalny kompromis, który pozostawiłby Wielką Brytanię pod kontrolą UE w wielu dziedzinach, ale bez żadnych ograniczeń w jej przepisach.

Pan Raab, który prowadził kampanię na rzecz Brexitu, opisuje propozycje rządu jako “pragmatyczne”, twierdząc, że są “wierne kluczowym obietnicom w referendum”. Zasugerował także, że Wielka Brytania mogłaby odmówić zapłacenia tzw. ustawy rozwodowej, która jest szacowana na około 39 miliardów funtów, jeśli nie zostanie zawarta umowa handlowa.

Źródło: bbc.co.uk