Polskie propozycje na największym artystycznym festiwalu świata

0
© Edinburgh Festival Fringe Society

Pozostały niespełna dwa tygodnie do The Edinburgh Fringe Festival, zwanego zwykle The Fringe.

Festiwal odbywa się w teatrach i na ulicach Edynburga, dlatego często jest też nazywany festiwalem teatrów ulicznych. Na przestrzeni dziesięcioleci stał się największym wydarzeniem kulturalnym na świecie. W roku 2017 festiwal trwał przez 25 dni, podczas których odbyło się 53232 spektakli z 3398 przedstawieniami, zaprezentowanymi w 300 różnych miejscach.

W tym roku będzie podobnie i to wszystko w niespełna pół milionowym Edynburgu! Duża część widowisk odbywa się w miejscach publicznych Edynburga, czyniąc je w większości darmowymi, a miasto zmieniając w ogromną scenę teatralną.

Podczas Festiwalu odbywają się również wydarzenia prezentowane przez Polaków lub dotyczące naszych rodaków. W tym roku zostało przygotowanych kilka propozycji, każda o innym charakterze.

Pierwsza to spektakl teatralny „Cezary Goes to War”, laureat nagrody Best Artistic Team na festiwalu Boska Komedia 2017 (Kraków). Przestawienie w wykonaniu aktorów Komuny// Warszawa, jednego z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu.

Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane jeszcze dwa spektakle teatralne. Z bardzo dobrymi recenzjami Daily Telegraph, Scotsman, Guardian i Independent spektakl pt. „Carmen Funebre”, Teatru Biuro Podróży. Jak również „Silence” tej samej grupy teatralnej. Dwadzieścia trzy lata po wielokrotnie nagradzanej „Carmen Funebre” uznany TBP prezentuje kontynuację. Podczas gdy „Carmen” badała wpływ wojny na cywili, koncentrując się na konflikcie bośniackim, „Silence” podejmuje opowieść o uchodźcach uwikłanych w spiralę przemocy i marzeń o ucieczce. Dlaczego ci, którzy uciekają, narażają się na niebezpieczeństwo i upokorzenie przesiedlenia? I dlaczego okrucieństwa na Bliskim Wschodzie i exodus do “bezpieczeństwa” w Europie budzą taki strach wśród Europejczyków? Ta politycznie naładowana produkcja wykorzystuje pirotechnikę i oszałamiającą fizyczność, aby stworzyć niezwykłe, zapadające w pamięć obrazy.

Kolejna propozycja to „Clingfilm” komedia , w której na pogrzebie pojawi się Polka, Turka i Brytyjka. Co może przeobrazić się w satyrę. Ten przypadkowy, całkowicie nieprzewidywalny kabaret zagłębia się w wyjątkowe perspektywy trzech bardzo różnych kobiet z trzech różnych środowisk.

Ostatnia propozycja to wystawa „Jewellery of the World”, która jest uznanym festiwalowym wydarzeniem. Podczas 32. wystawy zaprezentowana zostanie jesienna kolekcja, w tym nowoczesna biżuteria designerska z Polski, Belgii, Tajlandii i Turcji.

Oczywiście The Fringe to wiele innych atrakcyjnych przedsięwzięć. Można je znaleźć w tzw. „książce telefoniczne” (o czym pisaliśmy tutaj) jak również stronie internetowej festiwalu.