Efekt Outlandera – rekordowy poziom turystów w Szkocji

0
Scotland Highland Highlander Outlander Scottish by JustassofthePiece (CC0 1.0)

Według nowych danych liczba turystów odwiedzających Szkocję wzrosła do rekordowego poziomu w 2017 roku. Dane Biura Statystyki Narodowej (OSN) wskazują na 17-procentowy wzrost liczby odwiedzających z zagranicy do 3,2 miliona. W tym samym roku wydatki na podróże wzrosły o prawie jedną czwartą (23 procent) do 2,3 miliarda funtów. Liczby są najwyższe od czasu rozpoczęcia badania trendów ONS w 1961/62.

Wzrost ten był spowodowany przez odwiedziny 1,9 miliona europejskich turystów, co stanowi wzrost o 17 procent w stosunku do 2016 roku. Wydatki odwiedzjących stolicę wzrosły o 36 procent do 1,1 miliarda funtów. W przeciwieństwie do całej Wielkiej Brytanii liczba odwiedzających w Europie wzrosła o jeden procent, a wydatki spadły o jeden procent. Rząd Szkocji przypisał powstanie takich czynników, jak popularność serialu Outlander ze Szkocji, kampanie cyfrowe agencji turystycznej VisitScotland oraz wydarzenia związane z Rokiem Historii, Dziedzictwa i Archeologii.

Sekretarz turystyki Fiona Hyslop powiedziała: “Dane te pokazują, że rok 2017 był rekordowy co do liczby zagranicznych turystów odwiedzających i wydających pieniądze w Szkocji, co jest dobrą wiadomością dla branży i naszej gospodarki. Turystyka to jedna z naszych najważniejszych gałęzi przemysłu, zatrudniająca 207 000 osób, tworząca miejsca pracy, wspierająca lokalną gospodarkę i budująca naszą silną międzynarodową reputację”.

“Zbliżając się do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, będziemy nadal robić wszystko, aby ludzie z całej UE i innych krajów mogli pracować w naszym sektorze turystycznym i odwiedzić nasz piękny kraj.”

Malcolm Roughead, Szefowa VisitScotland stwierdził: “Dzisiejsze dane zwiastują niezwykły okres dla szkockiej turystyki, a zagraniczne wizyty w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom. Te znakomite wyniki pokazują, że Szkocja może konkurować na arenie międzynarodowej. Korzystając z naszego niezrównanego piękna, bogatej historii, pionierskich partnerstw i innowacyjnego myślenia, komunikujemy się z odwiedzającymi z każdego zakątka świata”.

“Turystyka to bicie serca szkockiej gospodarki, powodujące efekt falowy, który dotyka każdą branżę i społeczność, tworząc zatrudnienie i wzrost gospodarczy”.

Źródło: scotsmen.com