Ciepła pogoda ujawnia nieznaną dotąd archeologię

0
Bluebandhuis Gorinchem 032 by Archeologie Gorinchem (CC BY-SA 2.0)

Archeolodzy mówią, że ostatnia sucha pogoda dała im największą szansę od 1976 roku na wykrywanie nowych miejsc z powietrza.

Znaki na polach uprawnych w środkowej i południowej Szkocji ujawniły nowe struktury epoki żelaza  i tymczasowy rzymski obóz w pobliżu Peebles.

Dave Cowley z Historic Environment Scotland (HES) powiedział: “Jesteśmy zależni od suchych lat, aby wydobyć zakopane szczątki w uprawach.” Dodał, że nowo odkryte miejsca “zwiększają naszą zdolność widzenia przeszłości”.

Od lat 30. ubiegłego wieku przeprowadzano badania lotnicze na dużej części szkockiego kontynentu, a niektóre z nowych odkryć dokonano porównując zdjęcia zrobione przez dziesięciolecia, ponieważ różne szczegóły pojawiają się w kolejnych latach.

“Zbudowałem znajomość wykopalisk” – wyjaśnia Cowely. “Ja i moi poprzednicy przeprowadzamy badania lotnicze w Szkocji od lat 30. To oznacza, że stworzyliśmy obraz krajobrazu”. To pozwala czytać znaki – gdzie rzeczy mogą być i jak mogą wyglądać.

“To wielka gra detektywistyczna, zbudowana na podstawie tego, co wiemy o archeologii szkockiej, odkrywaniu rzeczy, które nie koniecznie widzieliśmy, i próbowaniu budowania ogólnego obrazu, który zapewnia nam większą niezawodność w indywidualnej interpretacji. ” Dave Cowley uważa, że ankiety z powietrza dają obraz tego gdzie i jak ludzie żyli, gdzie kultywowali i gdzie pochowali swoich zmarłych.”

Źródło: bbc.uk