W Szkocji ruszyła największa farma wiatrowa na świecie

0
Turbine Till Wind Farm Anholt 111 Wind Turbines by AnetteBjerg (CC0 1.0)

W zatoce Moray Firth wyeksportowano pierwszą energię elektryczną z farmy wiatrowej Beatrice Offshore Wind Farm. Energia o wartości 2,6 mld funtów popłynęła do sieci krajowej z położonej około 13 kilometrów od wschodniego wybrzeża Caithness farmy.

Do wybudowania jednej z pierwszych z 84 turbin, które mają być zainstalowane w ramach programu, były zaangażowane wyspecjalizowane “statki na nogach” o nazwie Pacific Orca.

Po zakończeniu projektu Beatrice Offshore Windfarm Ltd (Bowl) farma będzie w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej do 450 000 domów.

Oczekuje się, że będzie on w pełni operacyjny do końca 2019 r.

Warto podkreślić, że jest to największa morska farma wiatrowa na świecie zbudowana z wykorzystaniem fundamentów kotwicowych (jacket foundations). Każdy waży około 1000 ton i jest zainstalowany na głębokości do 56 m (183 stóp).

John Hill, dyrektor projektu Beatrice, powiedział: “Projekt przyniósł już wiele korzyści lokalnej społeczności, brytyjskiemu łańcuchowi dostaw, a po jej zakończeniu Beatrice wniesie znaczący wkład w ambitne cele dotyczące energii odnawialnej w Szkocji”.

Źródło: bbc.com