Brexit – UE przestrzega przed brakiem porozumienia

0
Brexit Großbritanien Gb Europe European Parliament by Foto-Rabe (CC0 1.0)

Unia Europejska wydała serię ostrzeżeń na temat konsekwencji braku porozumienia ws. Brexitu, ostrzegając o „znacznych opóźnieniach” na granicach i zachęcając firmy UE, by przygotowały się na najgorszy przebieg spraw.
Dokumenty opublikowane w czwartek przez Komisję Europejską nakreśliły możliwe następstwa, gdyby Theresa May nie osiągnęła porozumienia z negocjatorami UE do marca przyszłego roku.
Ostrzeżenie mówi, że najprawdopodobniej nie będzie „żadnych konkretnych rozwiązań” dla obywateli UE – co oznacza, że około 3,7 miliona obywateli UE w Wielkiej Brytanii i 900 000 obywateli Wielkiej Brytanii w UE będzie w stanie zawieszenia – kontrole państw trzecich spowodowałyby „znaczne opóźnienia” w transporcie drogowym i portach oraz że brytyjskie firmy nie będą mogły ubiegać się o lukratywne kontrakty europejskie.
Dokument ten jest zgodny z zaleceniami Rady Europejskiej, wydanymi w ubiegłym miesiącu państwom członkowskim, w celu zintensyfikowania przygotowań do wszystkich wyników, w tym Brexitu bez odpowiedniego porozumienia.
Komisja opublikowała również siedmiopunktowy przewodnik dla przedsiębiorstw z UE, aby przygotować się do Brexitu. Ostrzega w nim, że Brexit bez porozumienia może doprowadzić do obalenia europejskich łańcuchów dostaw, unieważnić brytyjskie licencje i certyfikaty oraz wprowadzić daleko idące ograniczenia dotyczące towarów przewożonych między Wielką Brytanią a UE.

Źródło: uk.businessinsider.com