Morrisons wprowadza „cichą godzinę” dla autystycznych konsumentów

0

Sieć supermarketów Morrisons wprowadziła cotygodniową “ciszę” dla autystycznych klientów, którzy zmagają się m.in. z hałasem.  439 sklepów w Wielkiej Brytanii będzie przyciemniać światła, wyłączać muzykę, unikać używania sygnałów dźwiękowych w soboty w godzinach od 09:00 do 10:00.

Uważa się, że jest to pierwsza sieć supermarketów, która wdroży system do wszystkich sklepów w całym kraju.

National Autistic Society twierdzi, że jest to “krok we właściwym kierunku”. Organizacja charytatywna zachęca również detalistów do udziału w ogólnonarodowej “godzinie autyzmu” w październiku.

Sklep z zabawkami Entertainer organizuje “ciche godziny” podczas pierwszej godziny otwarcia w każdą sobotę. W 145 sklepach tej sieci, pracownicy wyłączają wtedy muzykę, aby “stworzyć przyjazne środowisko dla dzieci z autyzmem.

Inne sieci supermarketów prowadzą podobne godziny dla autystycznych konsumentów i ich rodzin, ale nie na tak szeroką skalę jak to planuje Morisons.

Asda stwierdziła, że wiele supermarketów w całym kraju współpracowało z lokalnymi grupami, aby regularnie przeprowadzać spokojne godziny pracy.

Tesco natomiast nie planuje wdrożenia inicjatywy w całym kraju, ale menedżerowie sklepów mogą ją wprowadzić, jeśli uznają to za stosowne – jak to miało miejsce w zeszłym roku w jednym sklepie w Alloa w Clackmannanshire.

A Sainsbury’s twierdzi, że ponad 600 sklepów wzięło udział w Godzinie Autyzmu Stowarzyszenia Autystycznego w październiku zeszłego roku i zrobi to i w tym roku.

System Morrisons został wprowadzony po badaniu na początku tego roku w sklepach Lincoln, Woking i Gainsborough. Sklepy będą umieszczać odpowiednie oznakowanie, aby poinformować innych klientów o tym programie i podkreślić, że ma to być spokojne środowisko dla kupujących.

National Autistic Society twierdzi, że w Wielkiej Brytanii jest 700 000 osób, które “widzą, słyszą i czują świat inaczej niż inni, często w bardziej intensywny sposób”. Warto podkreślić, ze autyzm nie dotyczy tylko dzieci. Autystyczne dzieci dorastają, by być autystycznymi dorosłymi.

Źródło: bbc.co.uk