Branża farmaceutyczna przygotowuje się na magazynowanie leków

0

Liderzy branży farmaceutycznej przygotowują się do magazynowania leków i materiałów medycznych na wypadek, gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej bez odpowiedniej umowy – publikuje na swoich stronach Sky News.

Eksperci ds. Zdrowia ostrzegają, że opuszczenie Europejskiej Agencji Leków może wpłynąć na przerwanie dostaw lub wyczerpanie leków w Wielkiej Brytanii. Wezwali oni rząd do wyjaśnienia prawdopodobnego wyniku negocjacji z Unią Europejską.

Na podaż leków i środków medycznych mogą mieć zasadniczy wpływ zmiany w istniejących ustaleniach celnych i obecny system regulacji europejskich, nadzorowany przez Europejską Agencję Leków, która opuści swoją siedzibę w Londynie już w przyszłym roku.

Wielka Brytania ma opuścić EMA, gdy opuści Unię Europejską w marcu przyszłego roku. Jednak posłowie wymagają od rządu dążenia do dalszego członkostwa.

“Obawiamy się, że w wyniku tego mogą wystąpić niedobory leków” – powiedział Ash Soni, prezes Royal Pharmaceutical Society.

“Musimy wyjaśnić, gdzie jesteśmy w całym procesie i co się dzieje. Naszym problemem jest to, że możemy mieć niedobór leków, co będzie miało bezpośredni wpływ na opiekę nad pacjentami”.

Przemysł farmaceutyczny jest wart 60 miliardów funtów dla brytyjskiej gospodarki i eksportuje 45 milionów pakietów leków do Europy co miesiąc, a 37 milionów przychodzi w drugą stronę. Łańcuchy dostaw są jednak bardzo złożone, a w przypadku wielu leków wrażliwych na temperaturę istnieją obawy dotyczące wpływu opóźnień celnych.

“Ta branża ma jeden z najbardziej zintegrowanych łańcuchów dostaw, więc zdolność do swobodnego przemieszczania naszych leków w całej Europie ma kluczowe znaczenie” – powiedział Mike Thompson, prezes stowarzyszenia British Pharmaceutical Industries.

Rzecznik Departamentu Zdrowia powiedział: “Odpowiedzialny rząd powinien przygotować się na wszystkie potencjalne wyniki, w tym mało prawdopodobny scenariusz, w którym nie można osiągnąć wzajemnie zadowalającego porozumienia”.

Źródło: news.sky.com