Pogłębiający się kryzys w rządzie utrudnił głosowanie nad cłem

0
Theresa May by EU2017EE Estonian Presidency (CC BY 2.0)

Wczoraj wieczorem, Brytyjski Rząd przyjął ustawę o reżimie celnym. Jest ona elementem pakietu legislacyjnego dotyczącego opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Istotne jest to, że posłowie Partii Konserwatywnej, zgłosili cztery poprawki do ustawy co zdaniem wielu ekspertów stoi w sprzeczności z rządową propozycją zawartą w opublikowanej w ubiegłym tygodniu tzw. białej księdze. Poprawki zakładały m.in. wykluczenie możliwości jednostronnego pobierania przez brytyjski urząd celny cła lub VAT w imieniu Unii Europejskiej.

Coraz bardziej widoczny jest podział w partii rządzącej, która nie ma większości parlamentarnej. Zwolennicy twardego Brexitu coraz częściej stawiają warunki Theresie May. Od przeszło dwóch tygodni trwa kryzys polityczny w rządzie, a po odejściu dwóch ministrów Davida Davisa (ministra ds., Brexitu) i Borisa Johnsona (minister spraw zagranicznych) pogłębia się podział w Partii Konserwatywnej dotyczący modelu przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską.

Przepychanki między zwolennikami tzw. twardego i miękkiego Brexitu sprawiają coraz więcej problemów pani premier. Ci drudzy zapowiedzieli na dziś próbę przegłosowania poprawki zobowiązującej rząd do pozostanie w unii celnej UE, podczas głosowania na ustawą o handlu międzynarodowym.

Źródło: BBC