W Szkocji powstanie pierwszy kosmodrom

0
Earth Planet Space Cosmos Ship by skeeze (CC0 1.0)

Brytyjska ustawa o przemyśle kosmicznym Space Industry Bill, która uzyskała zgodę królowej a co za tym idzie weszła w życie 15 marca br., daje Wielkiej Brytanii eksplorować obszary inwestycji kosmicznych czy też komercyjnych lotów w kosmos. Jednym z pierwszych projektów zrealizowanych w związku z wejściem ustawy w życie ma być budowa kosmodromu. Długo zastanawiano się gdzie on ma powstać. Brytyjska Agencja Kosmiczna właśnie ogłosiła, że Szkocja została wybrana na wybudowanie pierwszego z nich.

Półwysep A’Mhoine w Sutherland, znajdujący się na północnym wybrzeżu Szkocji, jest teraz w doskonałej pozycji, aby stać się pierwszym kosmodromem w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorstwo Highlands and Islands Enterprise (HIE) otrzyma 2,5 miliona funtów od rządu Wielkiej Brytanii, aby rozwinąć port kosmiczny, który może być uruchomiony do początku 2020 roku.

Sutherland jest pierwszym pionowym miejscem startowym, które ma otrzymać dotację, przed innymi miejscami na Unst, Shetland i North Uist. Agencja kosmiczna stwierdziła, że rynek lotnictwa kosmicznego jest potencjalnie wart 3,8 miliarda funtów dla brytyjskiej gospodarki w ciągu następnej dekady.

Szefowa HIE Charlotte Wright powiedziała: “Decyzja o wsparciu pierwszego kosmodromu Zjednoczonego Królestwa w Sutherland jest niesamowitą wiadomością dla naszego regionu i dla całej Szkocji. Międzynarodowy sektor kosmiczny rośnie, a my chcemy zapewnić regionowi gotowość do czerpania korzyści ekonomicznych, które zostaną wygenerowane dzięki tej fantastycznej okazji.”

Źródło: scotsman.com