Donald Tramp krytykuje negocjacje Theresy May z UE

0
Donald Trump by Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Wczoraj do Wielkiej Brytanii zawitał Donald Trump, który przyleciał to prosto ze szczyytu NATO w Brukselii. Jego wizyta zaplanowana jest bardzo szczegółowo, dziś ma się spotkać z premier Teresą May na dwustronnych rozmowach w podmiejskiej rezydencji w Chequers, gdzie weźmie udział we wspólnej z premier konferencji prasowej. Następnie prezydent USA uda się na spotkanie z Królową Elżbietą II na zamku w Windsorze. Natomiast weekend spędzi w Szkocji.

Amerykański prezydent skrytykował wczoraj Theresę May za strategię negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej, mówiąc że mogła stracić przez to szanse na umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Jego wypowiedzi i opinie, upublicznione na kilkanaście godzin przed spotkaniem i wspólną konferencją prasową z premier May, wywołały kontrowersje wśród komentatorów i polityków.

Pytany o stan negocjacji w sprawie Brexitu, amerykański prezydent przychylił się do głosów eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, którzy oskarżyli premier May o zbytnie ustępstwa wobec Unii Europejskiej i oddanie Wspólnocie nadmiernej kontroli nad brytyjską polityką i relacjami handlowymi. Trump ocenił, że to “z pewnością wpłynie na handel ze Stanami Zjednoczonymi – niestety, w negatywny sposób”.

– Jeśli doprowadzą do takiej umowy (z UE) to będziemy musieli rozmawiać z Unią Europejską, a nie z Wielką Brytanią, co prawdopodobnie zamknie drogę do porozumienia – powiedział.

– Mamy wystarczająco wiele trudności z Unią Europejską. Rozprawiamy się teraz z Unią Europejską, bo nie traktowała Stanów Zjednoczonych wystarczająco uczciwie. Nie, jeśli to zrobią to prawdopodobnie zakończyłoby to istotną relację handlową ze Stanami Zjednoczonymi – oświadczył Trump we wczorajszym wywiadzie dla “The Sun”.

Prezydent USA oceniła, że rozmowy ws. Brexitu trwają zbyt długo i gdyby był brytyjskim negocjatorem to “absolutnie” byłby gotowy do zerwania rozmów, ponieważ taki stan nigdy nie przynosi dobrych rezultatów.

Donald Trump odniósł się również do szczytu NATO i wezwał premier May aby posłuchała swoich doradców i zwiększyła znacząco wydatki na obronność, podobnie jak pozostali członkowie NATO.

Krytycznie również podszedł do europejskiej polityki migracyjnej twierdząc, że Wielka Brytania i Europa “tracą swoją kulturę”.

– Mam (w sobie) ogromną miłość do Europy. Zasadniczo jestem produktem Unii Europejskiej – Szkocji i Niemiec; mój ojciec pochodził z Niemiec a matka ze Szkocji – tłumaczył.

– Szkoda, że dopuszczono do tego aby migracja odbywała się do Europy. Myślę, że zmieniła tkankę (społeczną) Europy i jeśli nie zadziałacie bardzo szybko to nigdy nie będzie już tym co była i nie mówię o tym w pozytywny sposób – przekonywał. – Tracicie swoją kulturę, rozejrzyjcie się – ostrzegał Trump.

Źródło: onet.pl