Samotność – problem XXI wieku

0
Person using mobile phone by rawpixel.com (CC BY 2.0)

Problem samotności dotyka coraz częściej dzieci. Drastycznie wzrosła liczba dzieci, które zgłosiły się z tym problemem do Childline. Na linę wsparcia zadzwoniło o 37% więcej dzieci doświadczających poczucia osamotnienia, niż w ubiegłym roku. Porównując zeszłoroczne statystyki, w których wykazano 199 przeprowadzonych sesji przez Childline, do tegorocznego sezonu 2017/2018, znacznie wzrosła ilość dzieci z tego typu problemem, bo aż do 272 dzieci w samej Szkocji. Organizacja charytatywna stwierdziła, że problemy ze zdrowiem psychicznym, zastraszanie i media społecznościowe przyczyniają się do wzrostu liczby młodych ludzi zmagających się z poczuciem izolacji i samotności. W całej Wielkiej Brytanii, w ramach usługi wspieranej przez NSPCC (National Society for the Prevention of Cruelty to Children) zorganizowano 4 636 sesji doradczych dla dzieci odczuwających ten problem. Większość rozmów odbyła się z nastolatkami, a najmłodsza osoba miała zaledwie 10 lat.

NSPCC prowadzi kampanię „Are you there?”, która wzywa rząd brytyjski do zapewnienia finansowania Childline, tak aby pomóc większej liczbie dzieci i nastolatkom borykającym się z problemami zdrowia psychicznego.

Założycielka Childline, Dame Esther Rantzen, powiedziała: “Samotność musi być traktowana poważnie, ponieważ potencjalnie szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu dzieci”.

„Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby młodzi ludzie wiedzieli, że zawsze mogą skontaktować się z Childline, aby porozmawiać z kimś, kto będzie słuchał”. Dwie z 12 baz Childline w Wielkiej Brytanii znajdują się w Szkocji. Baza Childline w Glasgow odpowiedziała na 817 telefonów od dzieci w Wielkiej Brytanii, które czuły się samotne, natomiast baza w Aberdeen przeprowadziła 202 takie sesje doradcze. Prawie osiem na dziesięć rozmów pochodziło od dziewcząt, z których część zwróciła uwagę na szkodliwe skutki korzystania z mediów społecznościowych.

Źródło: www.scotsman.com