Wydatki królowej Elżbiety II

0
Pound Coin British New Money Finance Pound by InspiredImages (CC0 1.0)

Niedawno opublikowano sprawozdanie finansowe królowej Elżbiety II za zeszły rok. Warto podkreślić, że prywatny majątek królowej szacowany jest na ok. 370 milionów funtów (ok. 1 miliard 800 milionów złotych). Jednak większość wydatków rodziny królewskiej pokrywa przyznana przez rząd Wielkiej Brytanii coroczna dotacja, z której skrupulatnie się rozlicza. W sumie 15 proc. dochodów z majątku należącego do korony stanowi gotówka. Większość pieniędzy trafia do budżetu. Dochody królowej wzrosły, ponieważ w zeszłym roku odnotowano ogromny wzrost dochodów z domeny królewskiej (z 76 do 82 milionów funtów).

Dochody królowej pochodzą przede wszystkim z Księstwa Lancaster, w skład którego wchodzi 18 454 hektary gruntów w Anglii i Walii. Elżbieta II jest także właścicielką klejnotów, dzieł sztuki, samochodów i koni.

W zeszłym roku dotacja z rządu dla Korony wzrosła z 41,9 miliona do 47,4 miliona funtów (ok. 230 milionów złotych). Na co zostały wydane pieniądze? Między innymi na: renowację Pałacu Buckhingam (4 miliony funtów), wypłaty dla 438 pracowników zatrudnianych przez rodzinę królewską, podróże księcia Karola pochłonęły 5,4 miliona funtów. Natomiast ponad dwa miliony funtów zostały przeznaczone na ponad 200 oficjalnych spotkań i przyjęć organizowanych przez królową.

Źródło: onet.pl