Szkocki Rząd walczy z otyłością

0
Dietary salad with fresh vegetables (tomato, cucumber, Chinese cabbage, red onion and cranberries) by Chatree Petjan (CC0 1.0)

Choroba cywilizacyjna jaką jest otyłość doskwiera coraz większej liczbie społeczeństw na świecie. Problem ten dotyczy również Szkocji. W związku z tym Rząd Szkocji planuje szereg działań eliminujących złe nawyki żywieniowe, a co za tym idzie chce przeprowadzić na szeroką skalę kampanię edukacyjną i zwiększyć świadomość konsumentów.

Szkocki Rząd planuje następujące działania:

– restrykcyjne podejście do promocji niezdrowej żywności z dużą zawartością cukru, soli i tłuszczu,

– wsparcie dla kobiet w ciąży,

– edukacja rodziców w doborze odpowiedniej diety,

– treningi dla pracowników którzy pracują z otyłymi członkami rodzin.

Działania mające na celu przede wszystkim zwalczanie otyłości u dzieci. W związku z tym, podnoszenie świadomości o zdrowym trybie życia, powinno się rozpocząć przed ciążą i powinno być kontynuowane przez całe lata szkolne aż do wieku dojrzewania. Obejmuje to większe wsparcie dla dzieci, młodzieży i rodzin w celu osiągnięcia zdrowej wagi. Plan zakłada redukcję otyłości u dzieci do minimum do roku 2030r. Jednocześnie plan skierowany jest dla dorosłych ponieważ 2/3 dorosłych w Szkocji cierpi na nadwagę.

Minister zdrowia publicznego Joe Fitzpatrick powiedział:

“Zbyt wiele osób w Szkocji ma poważnie problemy ze swoim zdrowiem, związanych ze złym odżywianiem i nadwagą. Jest to niedopuszczalne i w dużej mierze można tego uniknąć. Szkocja już podejmowała odważne decyzje w zakresie zdrowia publicznego, a to jest kolejny krok w tej drodze, zwracając naszą uwagę na dietę i wagę narodu.

Źródło: news.gov.scot