Krajowy niedobór CO2

0
Drinks vending machine by DocChewbacca (CC BY-SA 2.0)

Niedobór dwutlenku węgla zmusił już producentów piwa, napojów gazowanych oraz firmy mięsne do ograniczenia produkcji. Wynika to z funkcjonowania tylko dwóch z pięciu zakładów dostarczających CO2 na terenie Wielkiej Brytanii – obecnie pracują tylko w Ince i Manchesterze.

Aktualnie kilku brytyjskich i kontynentalnych producentów dwutlenku węgla – produktu ubocznego w produkcji amoniaku, który jest wykorzystywany w przemyśle nawozowym – zostało zamkniętych w związku z konserwacją lub ograniczeniem ich działania.

CO2 jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym i produkcji napojów. Wprowadza się go do piwa, cydru i napojów bezalkoholowych i jest używany w opakowaniach do żywności, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia sałatek, świeżego mięsa i drobiu.

W związku z tym sieć supermarketów Asda racjonuje napoje gazowane, w tym Coca-Cola i Pepsi w ramach krajowego niedoboru CO2. Sklep spożywczy ograniczył zakupy online do sześciu butelek lub opakowań zbiorczych napojów bezalkoholowych. Co ważne​​ limit ten nie dotyczy zakupów dokonywanych w sklepach.

Według Federacji Żywności i Napojów, poziom CO2 powinien wrócić do normy w przyszłym tygodniu.

Źródło: www.bbc.co.uk