Królowa “klepnęła” Brexit

0
New pen by Fimb (CC BY 2.0)

Ustawa EU Withdrawal Bill, która ma uregulować brytyjskie prawo po wyjściu z Unii Europejskiej, została ostatecznie zatwierdzona przez parlament 20 czerwca praktycznie w takim kształcie, jaki został jej nadany przez rząd Theresy May. Natomiast 26 czerwca ustawa została uroczyście podpisana przez Elżbietę II i formalności stało się zadość.

EU Withdrawal Bill, a dokładniej  European Union (Withdrawal) Act 2018 jest ustawą parlamentu Zjednoczonego Królestwa, która zawiera przepisy prawne umożliwiające realizację wyjścia kraju z Unii Europejskiej, poprzez uchylenie wcześniej przyjętej ustawy o Wspólnotach Europejskich. W tzw. “dzień wyjścia”, czyli 29 marca 2019 roku, Wielka Brytania przestanie być członkiem Wspólnoty, a na jej terenie nie będzie już obowiązywało wspólne, unijne prawo.

Warto podkreślić, że rząd Wielkiej Brytanii przeniesie znaczną część regulacji unijnych i włączy je do prawa obowiązującego na Wyspie. Jednocześnie zachowa możliwość samodzielnego decydowania o tym co z unijnego prawa wyrzucić bądź zmienić. Tym samym stworzono nową kategorię prawa krajowego dla Zjednoczonego Królestwa – “zachowane prawo UE”.

Żrodlo: polishexpress.co.uk