50 funtów za wjazd do Unii z UK po Brexicie?

0
Crossing the border from France to Spain - exercising my EU citizen's right, which Brexit would remove by TeaMeister, (CC BY 2.0)

Brytyjczycy mogą być zmuszeni przez Brukselę do każdorazowego płacenia Unii za wjazd na jej teren po Brexicie. Proponowana kwota wynosi 50 funtów. Jest wielce prawdopodobne, że poddani Elżbiety II będą musieli też mieć wizę, aby wjechać do krajów Wspólnoty.

“Wielka Brytania po Brexicie znajdzie się albo na liście krajów, których obywatele nie będą potrzebowali wizy, aby wjechać na teren Unii, albo na liście obywateli krajów bezwizowych. Komisja Europejska przygotowuje projekt dotyczący przemieszczania się osób pomiędzy UK a Wspólnotą po Brexicie” – podaje dziennik “Metro”.

Jeśli Zjednoczone Królestwo będzie krajem, w którym ludzie będą potrzebować wiz, aby wjechać do krajów Unii, podróżni będą musieli płacić co najmniej 50 funtów.

W ubiegłym miesiącu Bruksela ujawniła plany pobierania od podróżnych spoza UE dodatkowych opłat administracyjnych w wysokości 7 funtów. Kiedy UK opuści Unię, Brytyjczycy będą musieli zapłacić 50 funtów za wizę i 7 funtów za opłatę administracyjną.

Istnieje również możliwość, że Brytyjczycy nie będą musieli płacić za wizę, jeśli chcą wjechać na teren któregoś z krajów unijnych na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Komentatorzy podkreślają, że warunki podróżowania między Wyspami a krajami Unii zależą od negocjacji w sprawie Brexitu.

Źródło: londynek.net