SAMOCHODEM NA URLOP

0
64 Ford Galaxie 500 BY Greg Gjerdingen, (CC BY 2.0)

Samochód to na wakacjach kusząca opcja. Wolność podróżowania, jaką daje, jest nieoceniona. O czym warto pamiętać, jeśli po raz pierwszy jedziemy na urlop własnym autem?

Znaki drogowe

Często przed wynajmem auta powstrzymują nas obawy, że sobie nie poradzimy z jego prowadzeniem w innym kraju. Wszystko jakoś inaczej wygląda, napisy na tablicach informacyjnych są niezrozumiałe itp. W praktyce jednak większość oznaczeń jest ujednolicona. Różnice mogą dotyczyć koloru, jakim oznaczane są drogowskazy na autostradach. W wielu krajach, w tym w Polsce, mamy białe napisy na niebieskim tle. W niektórych – na przykład Czechach, we Włoszech, w SzwajcariiChorwacjiGrecjiSzwecji – tło jest zielone.

Inna różnica dotyczy znaków ostrzegawczych. W Polsce mają one postać żółtego trójkąta, podczas gdy w innych krajach europejskich – białego. Ważnym wyjątkiem jest Irlandia – tam znaki ostrzegawcze mają kształt rombu, a nie trójkąta!

Przepisy drogowe w różnych krajach

Przed wyjazdem warto również sprawdzić zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach. W Stanach ZjednoczonychKanadzie i RPA często używany jest system all-way stop, w którym każdy wjazd na skrzyżowanie oznaczony jest znakiem „stop”. Pierwszeństwo ma wtedy ten, kto podjechał pierwszy. A co, jeśli z czterech stron samochody nadjechały w tym samym momencie? Wtedy obowiązuje reguła prawej ręki – poza RPA, gdzie kierowcy po prostu wzajemnie się przepuszczają.

Podobnie jest w Wielkiej Brytanii – nawiązuje się kontakt wzrokowy, a kierowcy wręcz prześcigają się w uprzejmości

Najważniejszą trudnością do pokonania dla kierowcy z UK na drogach większości innych krajów jest ruch prawostronny. Łatwo zapomnieć o tym, że trzeba wjechać na prawy pas, że na rondzie jeździ się w drugą stronę. Zwłaszcza gdy wykonujesz codzienne, wydałoby się banalne manewry, takie jak wyjazd ze stacji benzynowej lub parkingu.

Ubezpieczenie

Bardzo ważnym aspektem podróży autem jest zapewnienie sobie odpowiedniego ubezpieczenia. Zdecydowanie warto wiedzieć, jakie zdarzenia obejmuje Twoje ubezpieczenie za granicą. W tym celu skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i dowiedz się, co dokładnie wchodzi w jego zakres i w razie potrzeby rozszerz je. Powiadom ubezpieczyciela, w jakim kraju i kiedy będziesz. Jeżeli zamierzasz podróżować pojazdem, którego jesteś współwłaścicielem lub też pojazdem wynajętym czy leasingowanym, powinieneś posiadać świadectwo wypożyczenia pojazdu.

Każda podróż wiąże się z nieprzewidzianymi wypadkami. Żeby jak najbardziej uprościć uzyskanie pomocy został powołany do życia ogólnoeuropejski numer alarmowy – 112. Możesz go wybrać w dowolnym miejscu w Unii Europejskiej.

Gdy do kolizji bądź stłuczki samochodowej dojdzie w kraju należącym do UE, należy zwrócić się do zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był sprawca. Można zrobić to za pośrednictwem naszego zakładu ubezpieczeń, który staje się wówczas automatycznie naszym reprezentantem w sprawie roszczenia. Na mocy policy zostanie nam także zagwarantowany nocleg, wyżywienie czy opieka medyczna – w zależności od wykupionego ubezpieczenia.

Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku nie będzie miało swojego reprezentanta ds. roszczeń na terenie Wielkiej Brytanii, wówczas należy skontaktować się Motor Insurers Bureau, które na podstawie danych sprawcy poinformuje, w jakim zakładzie ubezpieczeń był on ubezpieczony, i kto jest jego reprezentantem w Wielkiej Brytanii.

Opieka medyczna

Większość krajów europejskich, zrzeszonych w European Economic Area (EEA) oraz Szwajcaria respektują European Health Insurance Card (EHIC). To oznacza, że przed wyjazdem należy zadbać o otrzymanie lub aktualizację karty, by mieć dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w innych krajach. Jednak ochrona zapewniana w ramach poszczególnych systemów krajowych nie zawsze jest kompleksowa. Nie obejmuje kosztów przewozu osoby chorej lub zmarłej z powrotem do Wielkiej Brytanii.
Szpital za granicą może odmówić świadczenia usług medycznych, jeżeli nie będziemy mieli wykupionego ubezpieczenia kosztów leczenia. Natomiast, jeśli wykupiliśmy polisę w jednej z firm ubezpieczeniowych, wówczas, aby ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych za leczenie za granicą, w terminie 7 dni od powrotu do kraju powinniśmy przedstawić oryginały faktur za usługi medyczne, z których skorzystaliśmy.

Pamiętaj! Zachowuj wszystkie rachunki oraz dokumenty dotyczącej przebiegu leczenia.

Przygotowanie auta

Niezależnie od tego w jak długą podróż się udajemy, zawsze należy sprawdzić ogólny stan techniczny samochodu, aby w drodze uniknąć przykrych niespodzianek i często znacznych kosztów ewentualnej naprawy.

W zależności od tego jakie posiadasz tablice rejestracyjne musisz lub nie posiadać naklejkę GB. Jej brak może skutkować mandatem. Jeśli Twój samochód ma tablice rejestracyjne, które zawierają symbol euro (Europlates) nie musisz mieć naklejki GB w UE. Jednak w niektórych krajach spoza UE naklejki GB mogą być wymagane, nawet jeśli masz euro znaki na tablicach. Co ważniejsze naklejka ta musi odpowiadać wymaganiom przepisów. Znak dla pojazdów poruszających się w ruchu międzynarodowym podlega

Światła mijania muszą być tak dostosowane, żeby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Ma to szczególne znaczenie przy zmianie ruchu na prawostronny. Wg przepisów “nie wolno powodować oślepiania nadjeżdżających kierowców”. Dlatego tak istotny jest zakup naklejek korekcyjnych. Nie dotyczy to właścicieli pojazdów, które mają regulację świateł.

Przed wyjazdem sprawdź ogólny stan wszystkich opon, ciśnienie i głębokość bieżnika. W większości krajów obowiązują podobne przepisy jak w Wielkiej Brytanii. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm.

Wiele krajów wymaga posiadania trójkąta ostrzegawczego, a policja bezwzględnie egzekwuje i karze jego brak. Sprawdź przepisy konkretnego kraju przed wyjazdem. Dodatkowe lusterko wsteczne po lewej stronie samochodu może być bardzo pomocne przy poruszaniu się po prawej stronie jezdni.

Autostrady, winiety, strefy eko

Za przejazdy autostradami płaci się m.in. we WłoszechFrancji, w Chorwacji, Grecji, Portugalii. W niektórych krajach drogi są bezpłatne (np. w BelgiiDaniiNiemczech, Wielkiej Brytanii). Jeszcze inne wprowadziły system winiet (Austria: 8,80 EUR/10 dni, Bułgaria: 5 EUR/tydz., Czechy: 310 CZK/10 dni, Szwajcaria: 40 CHF/rok).

Coraz częściej spotkamy się też z elektronicznymi winietami, np. na Słowacji (e-winietę kupimy na granicy lub na stronie www.eznamka.sk, 10 EUR/10 dni) czy na Węgrzech (ok. 3000 HUF).

W Niemczech pamiętajmy o strefach eko i kupnie Umweltplakette informującej o poziomie emisji spalin. www.umwelt-plakette.de

Zapewne wydaje się, że przygotowań do takich mobilnych wakacji jest mnóstwo, ale ich realizacja zapewni spokojną i bezpieczną podróż, a tym samym pozwoli Wam cieszyć się wyczekanym urlopem.

 

Autor: ABS