Home Office: Wkrótce szczegóły rejestracji imigrantów z UE

0
And I... will always love EU...BY Laura Morgan, (CC BY 2.0)

Brytyjski rząd zapowiedział przedstawienie szczegółowego planu związanego z rejestracją imigrantów z krajów Unii Europejskiej po Brexicie. Schemat ma być zaprezentowany już w ten czwartek.

Ministrowie mają opublikować wzór tzw. “statement of intent”, czyli “oświadczenia woli”, który będzie podstawowym dokumentem dla ponad 3,4 miliona imigrantów z krajów UE mieszkających obecnie na terenie Zjednoczonego Królestwa.

W owym “oświadczeniu woli” każdy imigrant z krajów Zjednoczonej Europy będzie musiał wskazać dowody prawne do pozostania i pracy na terenie Wielkiej Brytanii po Brexicie. Politycy zapewniają, że dokument nie będzie miał formalnego i zobowiązującego charakteru.

“Po ponad dwóch latach czekania na rozpoczęcie działania takiej rejestracji w końcu wygląda na to, że poznamy konkrety i ten system ruszy” – stwierdził Nicolas Hatton ze stowarzyszenia The 3 Million, walczącego na rzecz praw obywateli Wspólnoty w UK.

Premier Theresa May w zeszłym roku zapewniła, że obywatele UE, którzy żyją w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem, będą mogli tu pozostać.

Była szefowa Home Office, Amber Rudd, zapewniała, że system rejestracyjny “będzie tak prosty jak zakupy w L.K. Bennett”. Polityk miała na myśli to, że procedury będą łatwe do przeprowadzenia.

Istnieją jednak poważne obawy, że program prowadzony przez brytyjskie MSW nie jest doskonały. Aktywiści z The 3 Million twierdzą, że nie ufają urzędnikom, szczególnie po serii błędów, w wyniku których obywatele Unii byli straszeni deportacjami. Na niekorzyść Home Office przemawia też skandal związany z imigrantami pokolenia Windrush.

W kwietniu tego roku okazało się też, że aplikacja mobilna opracowana przez rząd dla obywateli UE nie będzie działać na iPhone’ach.

 

Źródło: Londynek.net