Rekordowo ciepłe fronty nad Wielką Brytanią

0
IMG_9696 - 2013-09-04 at 13-28-03 BY Richard Leeming, (CC BY-SA 2.0)

 

Met Office poinformował, że nadchodzące trzy miesiące lata mają być najgorętsze od 12 lat.

Według prognoz Met Office nadchodzące lato będzie gorętsze niż zazwyczaj i możemy się spodziewać trzech miesięcy upałów i pięknej pogody.

Słoneczna aura jest z nami już od miesiąca i dalej będzie się utrzymywać, a to dzięki frontowi ciepłego powietrza znad Azorów, które dotrze na południe Anglii. Wspomniany front jest tak rozległy, że dotrze także do Szkocji.
Po majowych rekordowych temperaturach prognostycy spodziewają się kolejnych trzech miesięcy w podobnym, upalnym tonie.
W ubiegłym miesiącu w Wielkiej Brytanii zanotowano łącznie 245,3 godziny słońca, najwięcej odkąd rozpoczęto pomiary w 1929 roku. Było to również najcieplejszy maj w historii, ze średnią maksymalną temperaturą w ciągu dnia wynoszącą 17 °C.

Jednak czerwiec według synoptyków nie będzie wcale gorszy, a nawet będzie cieplejszy, ponieważ prognozy meteorologiczne wskazują, że temperatura powietrza w tym miesiącu przekroczy 30 stopni! Jest się z czego cieszyć, prawda?

Tak i nie, ponieważ już starożytni Celtowie zamieszkujący tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii doskonale wiedzieli, że wraz z upałami trzeba przygotować się na “gniew bogów”, który dzisiaj znamy jako nawałnice, burze z piorunami i oberwania chmury, które mogą nadejść nagle i są wyjątkowo intensywne.

Samorządy lokalne i służby ratunkowe zostały powiadomione o prognozach, aby mogły zawczasu przygotować się na gorętsze niż zwykle lato.

Słupki rtęci podskoczą stopniowo i to w drugiej połowie miesiąca do Wielkiej Brytanii nadejdzie właściwa fala upałów. Zresztą nie tylko na Wyspach będzie ciepło, ponieważ w pozostałej części Europy będzie równie gorąco. Wraz z nadejściem wysokich temperatur przez kraj będą przetaczać się burze i nawałnice, dlatego już teraz w niektórych częściach Szkocji, Anglii, Yorkshire, Humber czy West Midlands ogłoszono żółte alarmy pogodowe.

Najgorętszy letni dzień w Wielkiej Brytanii miał miejsce w 2006 roku, kiedy to 19 lipca w Wisley w Surrey odnotowano 36,5 °C.

Red. ABS