Informacja dla osób podróżujących z wykorzystaniem dokumentu paszportowego

0
Ready for the trip BY Jakub Jankiewicz, (CC BY-SA 2.0)

 

Wakacje, to okres wzmożonych wyjazdów poza granice Zjednoczonego Królestwa. Zanim jednak zaczniemy planowanie podróży i pakowanie walizek, warto sprawdzić ważność posiadanego paszportu- przypomina Konsulat Generalny RP w Edynburgu.

Wniosek o dokument paszportowy należy złożyć odpowiednio wcześnie. Odkładanie wizyty na ostatni moment skutkuje trudnościami w umówieniu spotkania szczególnie w okresie przedwakacyjnym, w którym do urzędu wpływa duża ilość wniosków paszportowych. Czas oczekiwania na paszport biometryczny wynosi obecnie około 5 tygodni.

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość złożenia wniosku o paszport tymczasowy, który wydawany jest po tygodniu od dnia złożenia wniosku. Paszport tymczasowy może być wydany: małoletnim do ukończenia pierwszego roku życia dziecka na podstawie pełnego brytyjskiego aktu urodzenia, osobom przebywającym za granicą na czas oczekiwania na doręczenie paszportu biometrycznego sporządzonego na terenie RP, osobom przebywającym czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu, osobom przebywającym
w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych
z chorobą lub pogrzebem członka rodziny, lub w nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową.

Zapisy na wizyty paszportowe w Konsulacie Generalnym RP w Edynburgu odbywają się wyłącznie poprzez zcentralizowany system stosowany przez wszystkie polskie placówki konsularne.

Rezerwacja wizyt jest możliwa poprzez stronę www.e-konsulat.gov.pl

Zapisy na wizyty w Konsulacie Generalnym RP w Edynburgu uruchamiane są w dni robocze urzędu rano o godz. 08.30 (zapisy na następny dzień roboczy), oraz popołudniu o godz. 20.00 (zapisy na następny tydzień). W okresach wzmożonego zainteresowania ze strony petentów takich jak święta oraz sezon urlopowy, czas oczekiwania na wizytę w urzędzie konsularnym może ulec wydłużeniu
o kilka dni.

Przypominamy jednocześnie o konieczności anulowania spotkania w przypadku rezygnacji z wizyty
w urzędzie konsularnym dzięki czemu  inne osoby będą mogły skorzystać z uwolnionego miejsca.

 

Zachęcamy do sprawdzenia wymogów odnośnie okresu ważności paszportu w kraju, do którego chcemy wyjechać. Informacje te można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: poradnik.poland.gov.pl (zakładka „Opisy krajów”).

 

Prosimy pamiętać, że polski, ważny dowód osobisty jest również dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy państwowej krajów Unii Europejskiej.

Wykaz państw członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Źródło: Konsulat RP w Edynburgu