Tam, gdzie woda lazurowa- Perły Bałkanów

0
Dubrovnik by majunznk, (CC BY-ND 2.0)


Marzymy o urlopie i zasłużonych wakacjach już w środku zimy. Im bliżej sezonu tym bardziej intensywnie planujemy i wyczekujemy. Oglądamy foldery i destynacje, zachwycając się pięknem przyrody i lazurem wody różnych zakątków świata.
Ofert jest zatrzęsienie i wiele wspaniałych krajów otwiera się na turystów z całym, miejscowym dobrodziejstwem.  Co więc wybrać, kiedy ciało chciałoby już wylegiwać się na złotych plażach?

Przed okresem urlopowym wiele serwisów turystycznych przeprowadza badania, gdzie najchętniej udają się na wakacje nasi rodacy. Na tej podstawie wiemy, jakie kierunki wakacyjne są najpopularniejsze wśród urlopowiczów.
Z owych ankiet wynika, że obecnie podróżujemy w coraz dalsze zakątki świata, oraz w miejsca do tej pory mało uczęszczane przez turystów.
Być może kilka naszych propozycji pomoże niezdecydowanym wybrać miejsce, które zapewni odpoczynek i niezapomniane wrażenia.

Albania

Wciąż niezbyt wielu Polaków zagląda do tego kraju, choć biura podróży mają już wybrzeże w ofertach. Dyskoteka w mauzoleum, włoskie wesela, krowy na plażach, nowoczesne biurowce i osiedla. Albania to piękny, tajemniczy i fascynujący kraj. A wakacje to idealny czas by odkryć Bałkany!
Ten kraj uważany jest za jeden z najbardziej egzotycznych w Europie, jeszcze mało znany, a co za tym idzie bardzo przyjazny dla naszej kieszeni.
Ciepły i łagodny klimat oraz ponad 290 słonecznych dni w roku zachęcają do podróży nie tylko w szczycie sezonu wakacyjnego.

Jeśli głównym celem Waszej podróży jest wypoczynek, to Albania może poszczycić się naprawdę pięknymi plażami. Podobnie, jak w Chorwacji są tu plaże i kamieniste, i piaszczyste, ale te albańskie są zdecydowanie mniej zatłoczone. Ba, niektóre są tak ustronne, że możemy się cieszyć tylko własnym towarzystwem! Morze ma tutaj wspaniały turkusowy kolor, a albańskie wybrzeże dalej pozostaje nieodkryte.

Najpopularniejszą z nich znajdziemy w Durrës. Miasto jest także najważniejszym portem i najsłynniejszym kurortem wakacyjnym w kraju. Pasek nadadriatyckiego piasku o długości ok. 6 km, w dodatku zlokalizowany kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju Tirany, szczególnie przypadnie do gustu wczasowiczom podróżującym z dziećmi. Drugi z najchętniej odwiedzanych kurortów to Vlora, gdzie warto się wybrać nie tylko dla kąpieliska położonego dokładnie na styku dwóch mórz, ale i dla Sezan – jedynej albańskiej wyspy.
Na poszukiwaczy karaibskich krajobrazów na południu Europy czeka Ksamil. Może z nim konkurować jedynie Port Palermo, w którego czystych wodach odbija się sylwetka górującego na półwyspie tajemniczego zamku – twierdzy z czasów świetności Imperium.

Albania ma w swoim zanadrzu jeszcze inne cuda natury – zachwyca przede wszystkim Błękitne Oko, czyli źródła z krystalicznie czystą wodą otoczone pięknym lasem, a kształtem przypominające właśnie ludzkie oko. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków Albanii to kanion Osumi, który pokonać można wybierając się na rafting.

Dodajmy do tego zabytki i pozostałości po kulturach greckiej czy bizantyńskiej, miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak Gjirokastra, czyli miasto tysiąca schodów i Berat, miasto tysiąca okien. Warto zobaczyć też albańskie Pompeje, czyli świetnie zachowaną starożytną osadę z amfiteatrem, świątynią i ruinami bazyliki.

Czeka tu na Was również wyśmienita kuchnia bałkańska, która łączy w sobie włoskie, greckie i tureckie smaki. Albańczycy kochają też kawę! Małą, czarną i aromatyczną! Jeśli jesteście miłośnikami tego napoju, to z Albanii możemy jako pamiątkę przywieźć xhezve, czyli tradycyjny metalowy dzbanek do parzenia kawy.

 

Urlop w Czarnogórze

Kolejną nowością na Lato 2018 jest Czarnogóra. To kraj niesamowitej przyrody. Plaże otoczone wysokimi górami zapierają dech w piersiach, zabytkowe miasteczka oczarowują swoim klimatem, a rejsy po jeziorze Szkoderskim to prawdziwa gratka dla kochających przyrodę – żyje tam ponad 280 gatunków ptaków, w tym na przykład Pelikany. Polscy turyści coraz częściej wybierają Czarnogórę jako cel podróży na wakacje.

Czarnogóra to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Choć jej powierzchnia jest niewielka – niecałe 14 tys. km kw. – cała wypełniona jest niezwykłymi atrakcjami. Turystów przyciąga wybrzeże Adriatyku, którego plaże dorównują tym w Chorwacji i Włoszech. Kuszą także piękne zabytkowe miasta, których historia sięga tysięcy lat wstecz. Wszystko to sprawiło, że już po II wojnie światowej czarnogórskie wybrzeże, będące wówczas częścią Jugosławii, należało do najatrakcyjniejszych wakacyjnych kierunków w Europie. Wczasy spędzały tu takie gwiazdy, jak Elizabeth Taylor czy Sophia Loren, a na riwierze można było zobaczyć także koronowane głowy. Turystyka załamała się na początku lat 90., gdy rozpoczął się rozpad Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Jako odrębne państwo Czarnogóra pojawiła się na mapie Europy 3 czerwca 2006 roku i zaczęła odbudowywać swoją pozycję turystycznego raju.

Zdecydowana wizytówką czarnogórskiego wybrzeża jest wyspa Sveti Stefan połączona z lądem wąskim przesmykiem.

Kotor- wąskie kręte uliczki, liczne placyki, kawiarenki i restauracje położone wewnątrz murów tego średniowiecznego miasta tworzą niepowtarzalny klimat. Miasto jest znakomicie zachowane, zatem jeśli przyjedziemy to na cały dzień na pewno nie będziemy się nudzić. Kilka godzin może nam zająć sam spacer po górujących nad miastem murach obronnych. Krajobraz Zatoki Kotorskiej przypominający skandynawskie fiordy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak stare miasto w Kotorze.

Stary Bar- miejsce uznawane za jedno z najpiękniejszych położony jest zaledwie 4 kilometry od wybrzeża, a już można odpocząć od męczących tłumów i innych plażowiczów. W centrum starówki jest uliczka, cała z kamienia. Uliczka zaczyna się studnią, po czym łagodnie opada, aby całkiem stromo wznosić się aż do ruin twierdzy.

Ruiny zamku są główną atrakcją Starego Baru w Czarnogórze.  słońca.
Warto także odwiedzić kanion rzeki Tary, jest to najgłębszy kanion w Europie, a widoki przyprawiają o zawrót głowy.

To, co wyróżnia czarnogórskie kurorty, to przede wszystkim piękne plaże i bardzo dobre ceny za wakacje z formułą all inclucive.

Odkrywanie mało popularnych dotychczas Bałkanów może być nie tylko wspaniałym urlopem, ale też pełną wrażeń przygodą.