Rząd opóźnia publikację ustaleń przyszłych relacji z UE

0
#unitedforeurope by Ed Everett, (CC BY 2.0)

Brytyjski dziennik “Financial Times” poinformował, że premier Theresa May zrezygnowała z planów publikacji szczegółowego 150-stronicowego raportu nakreślającego plany przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE przed czerwcowym szczytem Rady Europejskiej.

Gazeta zaznaczyła, że decyzję podjęto pomimo wcześniejszych publicznych deklaracji, że dokument pomoże w merytorycznej i otwartej debacie na temat przyszłych relacji kraju ze Wspólnotą przed spotkaniem głów państw i szefów rządów.

Według informacji “FT”, brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis jest “zawiedziony” opóźnieniem publikacji dokumentu, który uważa za “najważniejszy dokument od czasu referendum w sprawie członkostwa” w czerwcu 2016 roku.

Dziennik podkreślił, że decyzja została podjęta w kontekście niedawnych trudnych rozmów szefowej rządu z przedstawicielami biznesu, którzy mieli wyrazić niezadowolenie ze zbyt wolnego – ich zdaniem – postępu negocjacji.

Wcześniej rzecznik May potwierdził, że ustawa o wyjściu z Unii Europejskiej, stanowiąca podstawę prawną dla procesu opuszczenia Wspólnoty, wróci pod obrady Izby Gmin 12 czerwca.

W trakcie obrad nad treścią legislacji Izba Lordów wprowadziła 15 zmian, które zostały określone przez czołowe postaci w brytyjskim rządzie jako “nie do przyjęcia”, m.in. poprawkę zobowiązującą rząd do pozostania we wspólnym rynku UE i unii celnej UE lub dającą parlamentarzystom prawo odrzucenia porozumienia ws. Brexitu i zmuszenia rządu do dalszych negocjacji z UE.

W Izbie Gmin rządząca Partia Konserwatywna dysponuje niewielką większością dzięki koalicji z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistów (DUP).

Grupa proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała jednak, że jest gotowa rozważyć jednorazowe zagłosowanie wbrew stanowisku rządu i poparcie opozycji w celu wymuszenia ustępstw. To oznacza, że o wyniku kluczowych głosowań w tej sprawie mogą decydować pojedynczy posłowie, a rząd może przegrać niektóre z nich.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku.

Źródło: Londynek.net