20 maja weszły w życie zmiany dotyczące MOT

0
DSC_2205_pp BY Walter, (CC BY 2.0)

 

W związku z zaostrzeniem przepisów MOT, kierowcy powinni przygotować się na istotne zmiany. Nowelizacja przepisów dotknie przede wszystkim posiadaczy aut z silnikiem diesla. Brytyjski rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych norm emisji spalin. Jak łatwo się domyślić będą one bardziej rygorystyczne. Wpisuje się to w obecną politykę brytyjską i ekologiczne trendy w motoryzacji. Wśród zmian znajdzie się również zapis dotyczący samych spalin. Jeśli “układ wydechowy w pojeździe wyposażonym w filtr cząstek stałych emituje widoczny dym o dowolnym kolorze” samochód nie otrzyma certyfikatu MOT, a usterka zostanie sklasyfikowana jako “niebezpieczna”.

Są też dobre wiadomości: stare samochody, a więc takie, które mają powyżej 40 lat- traktowane są jako pojazdy zabytkowe, nie będą musiały przechodzić testów. Taka zmiana przepisów oznacza, że 1,5% samochodów na Wyspach będzie mogło poruszać się po drogach publicznych bez ważnego przeglądu. Ministerstwo transportu wykazało się tu pewnym poziomem zaufania wobec właścicieli zabytkowych aut, zakładając, że zazwyczaj dbają oni o swoje pojazdy lepiej niż przeciętny użytkownik samochodu.

Istotne zmiany nastąpiły także w klasyfikacji usterek. Podczas przeglądu każdej wykrytej usterce będzie nadawany status: „dangerous” (niebezpieczna), „major” (poważna) lub „minor” (drobna).

Dwie pierwsze oznaczać będą, że samochód nie przeszedł przeglądu. Trzecia będzie dopuszczała poruszanie się nim, niemniej informacja o wykrytej usterce zostanie wpisana do dokumentu.
W związku z tym, że powyższe zmiany już weszły w życie- warto wcześniej zadbać o dobry stan techniczny naszego samochodu, nie tylko ze względu na MOT, ale przede wszystkim mając na uwadze nasze bezpieczeństwo.

Autor: red.