Zabraknie lekarzy po Brexicie?

0
Dr Colin Walker, a consultant orthopaedic surgeon from Glasgow BY DFID - UK Department for, (CC BY 2.0)

Grono lekarzy z krajów UE jest zaniepokojone brakiem regulacji odpowiedzialnych za ich zatrudnienie po Brexicie.

Dr Peter Bennie- przewodniczący Szkockiej Rady BMA powiedział, że “absolutnie nie ma jasności” co do przyszłych planów dotyczących lekarzy- imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii.

Obecnie tylko w Szkocji pracuje ponad 1000 lekarzy zarejestrowanych w UE.
Co prawda brytyjski rząd zapowiedział, że po Brexicie system imigracyjny będzie tak skonstruowany, że “powita najzdolniejszych i najlepszych” przedstawicieli wielu zawodów.

Dr Bennie doskonale zdaje sobie sprawę z obecnej sytuacji brytyjskiej służby zdrowia. Liczba osób zatrudnionych w sektorze medycznym jest nadal zbyt mała- lekarze pracują pod presją czasu, a pacjenci są zniecierpliwieni jakością usług.
Jeśli lekarze i personel pomocniczy nie będą mieli zapewnionego odpowiedniego statusu po wyjściu UK z UE, NHS stanie przed ogromnym kryzysem braku służb medycznych.
Powiedział, że obecne zasady pozwalają lekarzom swobodnie praktykować w państwach członkowskich UE, ale powiedział też, że nie zrobiono wystarczająco dużo, by zaplanować, co stanie się po Brexicie.

Dodał: “Korzyści płynące z umożliwienia lekarzom swobodnego wykonywania zawodu w całej UE są różnorodne, między innymi dlatego, że europejscy lekarze mają ogromny wkład w zapewnienie opieki medycznej w ramach NHS.

 

Dr Bennie powiedział, że równie ważne jest zapewnienie kwalifikacji medycznych na całym kontynencie, ostrzegając, że “ryzykujemy utratę” studentów medycyny z krajów UE, którzy szkoli się w Szkocji.

Co mówi rząd Wielkiej Brytanii?

Rzecznik rządu powiedział- bardzo doceniamy wkład wszystkich obywateli UE pracujących w naszym sektorze zdrowia i opieki, są one niezbędne do zapewnienia skutecznego świadczenia usług. Po wyjściu z UE będziemy dysponować systemem imigracyjnym, który działa w najlepszym interesie całej Wielkiej Brytanii, w tym Szkocji.

Swoboda przemieszczania się skończy, a my stworzymy system imigracyjny, który zapewni kontrolę nad tym, kto przyjedzie do Wielkiej Brytanii, ale z zadowoleniem przyjmuje najzdolniejszych i najlepszych, którzy chcą ciężko pracować i wnieść swój wkład w nasz kraj.

Szkocka sekretarz ds. Zdrowia Shona Robison powiedziała, że ​​BMA Scotland ma prawo zwracać uwagę na ryzyko dla NHS, które stwarza Brexit.

Jedynym sposobem ochrony pracowników i pacjentów jest pozostanie w UE, a jeśli to się nie uda, zachowamy nasze członkostwo w jednolitym rynku i unii celnej- dodała Pani sekretarz.

Więcej na: BBC News