Bezrobocie w Szkocji na rekordowo niskim poziomie

0
Gorilla Unit BY TheeErin, (CC BY-SA 2.0)

Według oficjalnych danych z Urzędu Statystyki Krajowej, bezrobocie w Szkocji i wynosi teraz 4,3%, czyli nieco powyżej brytyjskiej wartości 4,2%.

To dobra wiadomość dla tych, którzy obecnie poszukują zatrudnienia, tym bardziej, że badania wykazują, że także wskaźnik zatrudnienia dla osób w wieku produkcyjnym wzrósł do 74,7%.

Minister ds. Zatrudnienia w Szkocji, Jamie Hepburn, powiedział: “Wzrost stopy zatrudnienia jest dobrą wiadomością i pokazuje, że pomimo trudnych warunków gospodarczych, które stoją przed nami w wyniku Brexitu, nasza gospodarka i rynek pracy pozostają silne. Nadal osiągamy lepsze wyniki w porównaniu z Anglią w zakresie zatrudnienia i stopy bezrobocia wśród młodych ludzi.

– Szkocki rząd powinien skupić swoją energię na wykorzystaniu znacznych uprawnień, jakie ma do wzmocnienia gospodarki kraju i zwiększenia jej wydajności- dodał.

Dr Stuart McIntyre, z instytutu ekonomicznego Frasera z Allander, powiedział, że najnowsze dane pokazują, że szkocki rynek pracy nadal pozostaje “stosunkowo silny”, z wysokim poziomem zatrudnienia i niskim bezrobociem.

Najłatwiej uzyskać zatrudnienie w branży ogólnobudowlanej, sektorze medycznym, na topie jest także informatyka i programowanie oraz marketing i zarządzanie.

Najważniejsze dane z rynku pracy dają nam obraz sytuacji, jednak wzrost gospodarczy pozostaje słaby, a najnowsze dane o wydajności opublikowane w zeszłym tygodniu pokazały, że wydajność pracy spadła realnie o 1,9% w 2017 roku.

Tymczasem najnowsze dane ONS świadczą o tym, że płace w Wielkiej Brytanii wzrosły o 2,9% (bez premii) w okresie trzech miesięcy do marca b.r. – szybciej niż inflacja po raz pierwszy od ponad roku. W tym samym okresie stopa inflacji wyniosła 2,7%.

Więcej na: BBC News