POLA ZAPRASZA NA Polish Heritage Day 2018!

0

Pola to organizacja społeczna non profit i inicjatywa, która narodziła się w 2015 roku, z potrzeby naszych serc i pragnień.

Żyjąc wśród społeczności szkockiej nauczyliśmy się otwartości i tolerancji dla innych. Naszym ambitnym celem jest przybliżenie tutaj na obczyźnie bogactwa i wielkiego dorobku polskiej kultury.

Z tego względu organizacja Pola chętnie angażuje się w wiele lokalnych projektów, aktywnie współpracuje z North Lanarkshire Council, Konsulatem RP w Edynburgu, Lanarkshire Carers Centre, sobotnią Polską Szkołą Kultury i Dziedzictwa w Motherwell, Polską parafią St. Patrick w Wishaw.

Zależy nam na budowaniu pozytywnego wizerunku tutejszej Polonii. Pragniemy, aby wszyscy Polacy swobodnie i bez barier uczestniczyli w życiu społecznym i kulturowym naszego pięknego regionu North Lanarkshire.

Podobnie jak w ubiegłym roku Konsulat RP w Edynburgu po raz kolejny zaprosił nas do wzięcia udziału w inicjatywie jaka jest Polish Heritage Day 2018.

Z radością włączamy się w realizację tego wydarzenia. Celem imprezy jest przede wszystkim uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (święta towarzyszące temu wydarzeniu to także przypadający na 2 Maja Dzień Flagi, a także 3 Maja uchwalenie Konstytucji).

Impreza odbędzie się 6 Maja w niedzielę, w godzinach 15-18.00 w nowoczesnym budynku Forgewood Community Centre w Motherwell.

Motywem przewodnim wydarzenia jest CEPELIA PROJEKT. Chcemy promować i przybliżać polską kulturę, zwyczaje, obrzędy i symbole. Większość z nas wystąpi w tradycyjnych strojach ludowych. Może nie będą to oryginalne kostiumy, ponieważ wiele z nich samodzielnie uszyliśmy. Niektóre elementy ubrań zostały odnalezione na zapomnianych strychach, a nam udało się tchnąć w nie nowe życie.

Będziemy gościć dwa ludowe zespoły, które uświetnią tańcem i śpiewem naszą uroczystość.

Imprezę uświetni swoim programem artystycznym zastęp harcerzy WATAHA z Glasgow.

Zorganizowany zostanie kiermasz z udziałem polskich rękodzielników. Zaprosiliśmy kilka osób, które zaprezentują i wystawią swoje prace. Będzie możliwość kupna pamiątek i podziwiania talentów naszych artystów.

Zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci poprowadzi doświadczona animatorka. Będzie również okazja do zabawy i uczestnictwa w warsztatach kreatywnych, gdzie nasze pociechy będą tworzyć symbole narodowe: godło, flagi z prostych materiałów plastycznych i surowców wtórnych.

Planujemy zorganizować wystawę polskich pamiątek i rekwizytów na której znajdą się fotografie, książki, pisanki, palmy, naczynia, hafty regionalne, lalki.

Nie zapomnieliśmy także o czymś dla ciała. Wszystkich przybyłych ugościmy tradycyjnym polskim bigosem. Zimny bufet zachwyci podniebienia najbardziej wymagających koneserów jadła.
Gwarantujemy doskonałą zabawę dla wszystkich grup wiekowych.
Nasza impreza poprzedzona będzie polską Mszą św. W intencji ojczyzny, odprawioną w kościele St. Patrick w Wishaw o godzinie 12.30.

Wszystkich naszych rodaków serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu.

Oto szczegóły:

6 Maja, godziny 15-18.00

Forgewood Community Centre, Motherwell, 49 Dinmont Cers, ML13TT

Nasi sponsorzy i partnerzy to: Konsulat RP w Edynburgu, North Lanarkshire Council,Forgewood Holding, NHS, B&M Sausages, Polski sklep Marcepan w Wishaw.

O organizacji Pola

Organizacja społeczna Pola dysponujemy wspaniałym potencjałem ludzkim. Reprezentujemy różne zawody. Są wśród nas nauczyciele, ogrodnicy, stolarze, pielęgniarki, artyści, krawcy, kucharze, murarze, ale łączy nas jedno – jesteśmy Polakami.

Życie napisało scenariusz, który zaprowadził nas w ten zakątek świata.
Pomimo tych wszystkich trudności i przeszkód znaleźliśmy w sobie ogromną siłę i potrzebę dzielenia się swoimi talentami, doświadczeniem, a także chęcią integracji, którą budujemy na przyjaznych, szczerych i życzliwych relacjach.

Dzięki grantom, które pozyskujemy od naszych licznych sponsorów, mamy szanse urzeczywistniać nasze ambicje czy pragnienia.

Od ubiegłego roku pracujemy nad podniesieniem poziomu znajomości języka angielskiego (raz w tygodniu dwugodzinne lekcje prowadzi doświadczony lektor akademicki)

Co dwa tygodnie, w niedzielne popołudnia prowadzimy rodzinny klub sportowy dla dzieci i dorosłych, gdzie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

W 2016 roku zostaliśmy wyróżnieni i otrzymaliśmy nagrodę GRUPY ROKU.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą inicjatywą, Czekamy na Wasze pomysły, talenty, zaangażowanie i pracę dla nas samych, naszych dzieci, rodzin i dla naszego lepszego jutra.

 

Tekst pochodzi z kwietniowego numeru Magazynu Square.pl. Znajdziecie go w polskich sklepach na terenie Szkocji a w wersji online – tutaj