UROKI CARAVANINGU

0
Caravan Park by Victor Ochieng, (CC BY-SA 2.0)

Maj kojarzy nam się ze słońcem, rozkwitem wszystkiego i ogólną sielanką po długiej zimie. Biorąc pod uwagę okoliczności przyrody, chcielibyśmy uciec na jej łono choć na chwilę. Niestety sezon urlopowy jeszcze przed nami, więc najlepszą opcją na intensywny weekendowy wypoczynek jest caravaning.

Caravaning to bardzo popularna w Wielkiej Brytanii forma spędzania urlopu. Czasy swojej największej świetności przeżywał w latach 60-tych i 70-tych, ale nadal wielu Anglików właśnie w ten sposób odpoczywa najlepiej, a producenci caravanów nie narzekają na brak klientów, prześcigając się w najciekawszych udogodnieniach i najlepszych modelach.

Najprościej powiedzieć, że caravan to domek letniskowy na kółkach. Tą nazwą określa się także przyczepę kempingową, ale te caravany, które chcemy Wam przedstawić wyglądają jednak nieco inaczej. Domek na kółkach jest dużo większy i aby przetransportować go do innego parku (czyli ośrodka) potrzebny jest specjalny transport. Taki caravan składa się z salonu, kuchni i sypialni. Czasami potrafią być one naprawdę pokaźnych rozmiarów i mieścić na przykład dwie łazienki i pięć sypialni. Te bogatsze wersje posiadają też piękne tarasy lub saunę i jacuzzi.

Caravan stoi wśród podobnych sobie w tak zwanych parkach – około kilkudziesięciu, na dużym terenie, jeden koło drugiego.
Ogromną zaletą parków z caravanami jest ich świetna lokalizacja. Decydując się na nocleg w takim parku można zwiedzić praktycznie całe angielskie wybrzeże, a nawet dużo więcej. Często są one położone tuż nad morzem, czasami można nawet znaleźć caravan z widokiem na ocean.

Poza tym parki, o których mowa to coś więcej niż tylko parking dla caravanów. Zazwyczaj znajdują się tam także place zabaw, baseny, puby, kawiarnie i miejsce z animacjami dla dzieci.
Organizowane tam atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych, oraz piękne okoliczności przyrody powodują, że coraz więcej rodzin decyduje się na taki wypoczynek.

Poza tym, caravaning to świetna alternatywa dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop. Parki caravanów usytuowane są na terenie całej Wielkiej Brytanii, dlatego łatwo wyszukać miejsce blisko naszego domu i spędzić wspaniały weekend w niebanalny sposób.
Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić:

Craig tara caravan site

Znajduje się obok Ayr miejsce położone na wybrzeżu z urokliwymi plażami i ciekawymi miejscami do zwiedzania. W samym parku zorganizowanych jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych: plac zabaw, trampoliny, kryty basen, restauracje. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt sportowy, a kiedy znużą Was całodzienne szaleństwa- organizatorzy zapraszają na wieczorne show.

To miejsce zapewni super wypoczynek całej rodzinie, jest bardzo bezpieczne i urokliwe- przy każdym caravanie jest możliwości zrobienia grilla.

Hrabstwo Ayrshire i Northumberland

Kolejna świetna lokalizacja na caravaning to Ayrshire (gael Siorrachd Inbhir Àir) – hrabstwo historyczne w południowo-zachodniej Szkocji, położone nad zatoką Firth of Clyde. Nazwa hrabstwa pochodzi od miasta Ayr- dawnej stolicy.

Ci, którzy wybiorą właśnie to miejsce na urlop- dostaną w pakiecie widoki jak z bajki oraz świetnie zorganizowane i wyposażone caravany.

Zmieniając nieco kierunek podróży dotrzemy do Berwick-upon-Tweed – miasta w hrabstwie Northumberland w północnej Anglii na pograniczu ze Szkocją, przy ujściu rzeki Tweed. Jest tam urokliwy port rybacki i wiele starych budowli. Z pewnością warto udać się na zwiedzanie pięknego zamku oraz przejść się wzdłuż zabytkowych murów miejskich. Miejsce to może pochwalić się także pięknymi plażami idealnymi na długie spacery, poza tym ośrodek posiada kryty basen i jest przyjazny zwierzakom.

Kornwalia w Wielkiej Brytanii

Oddalenie od cywilizacji i dzikie krajobrazy to uroki surowego półwyspu kornwalijskiego. Cornwall Coast Path – część większej South West Way – wije się na przestrzeni 430 km ponad klifami, zatoczkami i jest idealnym sposobem zobaczenia całego splendoru tego półwyspu. Szlak jest dobrze oznaczony i dostarcza dużego wyboru bocznych ścieżek i skrótów. Warto zatem udać się w podróż po magicznych miastach i miasteczkach Kornwalii.
Ten wspaniały region gwarantuje moc wrażeń- dla każdego coś miłego- wodne parki i inne atrakcje zapełnią czas całej rodzinie.
Poza typowymi parkami z caravanami, istnieje także alternatywa wynajęcia Lodge, czyli domku dla 8 lub więcej osób. Często są to miejsca oddalone od ludzi o kilka kilometrów wiec bardzo prywatne.

Reasumując- nie istotne, z której z powyższych opcji skorzystacie- caravaning to przyszłość w turystyce. Spróbujcie sami, a będziecie do doświadczenie często powtarzać.

Autor: M. Kuzas

Tekst pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square.pl. Znajdziecie go w polskich sklepach na terenie Szkocji oraz w wersji online.