ONZ: Wielka Brytania stoi kokainą i heroiną!

0
SU13_KentLeach_MT_Edit (18 of 65) by UC Davis College of Engineering, (CC BY 2.0)

Według najnowszego raportu ONZ, na Wyspach wytwarza się największą na świecie ilość kokainy i heroiny z przeznaczeniem do użytku medycznego.

Z opublikowanych danych wynika, że w samym tylko roku 2016, do kraju sprowadzono 330 kg, wyeksportowano 56 kg i spożyto 90 kg legalnej kokainy.

W tym samym roku wuprodukowano tu ok. 627 kg heroiny, czyli ponad połowę łącznej głobalnej ilości, szacowanej na 1,1 tony.

W Wielkiej Brytanii heroina uprawiana jest w gospodarstwach rolnych południowo-wschodniej Anglii, gdzie jest zbierana i przetwarzana na tzw. “aktywny składnik farmaceutyczny” (API). Ten przekazywany jest brytyjskim firmom farmaceutycznym, które zamieniają go w leki – takie jak np.diamorfina (silny opioid do łagodzenia bólu). Kokaina w medycynie łuży głównie do znieczulenia miejscowego.

Steve Rolles, starszy analityk w ogranizacji “Transform”, która zajmuje się polityką w zakresie reformy prawa, tłumaczy:

Rząd nie reklamuje faktu, że Wielka Brytania jest światowym liderem produkcji legalnej kokainy i heroiny. Ale uderzające jest to, jak bardzo taka legalna produkcja różni się od tej przeznaczonej do celów innych niż medyczne (…) W legalnej heroinie i kokainie w Wielkiej Brytanii nie spotkamy wylesiania i toksycznych oprysków z powietrza. Jej produkcja nie finansuje działania grup paramilitarnych lub terrorystycznych. Nie wzbogacają się na niej brutalne kartele. Brak handlu ulicznego i przemocy gangów (…) Problemy te są w całości stworzone przez zakaz i znikają, gdy leki te są ściśle regulowane i opodatkowane. Ustawy antynarkotykowe nie likwidują problemu narkotyków. One jedynie pddają rynek przestępcom, czyniąc go znacznie bardziej trudnym i niebezpiecznym”

Źródło: iNews.co.uk

(kmk)