Wiosenne wypady na wyspiarskie eskapady

0
Kynance Cove, Cornwall by JackPeasePhotography, (CC BY 2.0)

Pierwsze skojarzenie z Wielką Brytanią? Z jednej strony tętniący życiem i nowoczesny Londyn, z drugiej tajemniczy krąg kamienny Stonehenge i szkockie zamki. Poza tym mgła, deszcz, lasy i wrzosowiska… Proponujemy odrzucić stereotypy i odkryć inne oblicze Wysp Brytyjskich.

Kornwalia – prawie jak PORTUGALIA

Kornwalia to najciekawsze i najpiękniejsze, a dodatkowo najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo w Anglii. Centralnym ośrodkiem miejskim jest Truro, choć nie jest to największa miejscowość w regionie. Z Kornwalią przede wszystkim kojarzą się dzikie krajobrazy – wrzosowiska (wrzosy, obok żonkili, są symbolami hrabstwa), ciekawa linia brzegowa oraz łagodny klimat. Krajobraz górniczy Kornwalii w 2006 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To rejon ciekawy także kulturalnie. Z niego wywodzi się tradycja festiwali muzyki folkowej.

Znajdujące się na północnym brzegu Półwyspu Kornwalijskiego, nad Oceanem Atlantyckim St Ives to jedna z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii miejscowości wypoczynkowych.

W 2007 r. zostało uznane przez czytelników Guardiana za najlepszą miejscowość nadmorską na Wyspach Brytyjskich. Łagodny klimat, rozległe plaże i turkusowa woda przyciągają turystów niemal przez cały rok. Dzięki korzystnym warunkom zjeżdżają tu amatorzy sportów wodnych, głównie surfingu.

Wąwóz Cheddar – prawie jak NOWA ZELANDIA

Krajobrazy prosto z trylogii “Władca pierścieni” Tolkiena kojarzą się głównie z Nową Zelandią. Tymczasem także w Anglii można poczuć się jak bohater jednej ze słynnych powieści. Wapienny wąwóz Cheddar znajduje się w masywie wzgórz Mendip, w hrabstwie Somerset i zachwyca urokliwymi krajobrazami, które urozmaicają tajemnicze jaskinie.

W skałach tworzących wąwóz znajduje się wiele jaskiń, gdzie w 1903 roku odnaleziono najstarszy ludzki szkielet na Wyspach Brytyjskich, nazwany Człowiekiem z Cheddar, liczący około 9000 lat oraz liczne pozostałości z późnego paleolitu górnego.

Plaże Sutherland – prawie jak CYPR

Przepiękne wybrzeże regionu Sutherland znajdującego się na północy Szkocji zapiera dech w piersiach. Tutejsze piaszczyste plaże i czysta woda przypominają wyspy Morza Śródziemnego, kusząc turystów przepięknymi krajobrazami.

Plaża i wydmy Am Buachaille w Sutherland nad zatoką Sandwood to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w kraju. W okolicy krążą legendy o syrenach ukazujących się na pobliskich skałach, duchach żeglarzy i zatopionych statkach wikingów. By tu dotrzeć, trzeba udać się na dwukilometrowy spacer z Blairmore, dokąd można dojechać samochodem.

Także w tym regionie znajduje się Bajkowy Zamek Dunrobin, który wygląda jak przeniesiony tam prosto z Francji, bo przypomina słynne francuskie zamki nad Loarą.
Dunrobin Castle jest położonym najbardziej na północ zamkiem w Szkocji i jednocześnie największym w północnych Highlandach – liczy aż 189 komnat. Co więcej, jest jednym z najstarszych zamków w Wielkiej Brytanii, który był zamieszkany nieprzerwanie od 1300 roku. Podczas pierwszej wojny mieścił się w nim szpital wojskowy, a w latach od 1965 do 1972 roku szkoła dla chłopców.

Warto zaznaczyć, że Zamek znajduje się na przepięknej trasie zwanej North Coast 500.

Półwysep Lizard- prawie jak POLINEZJA

Również w Kornwalii znajduje się półwysep Lizard. Lazurowa woda, przepiękne formacje skalne i bujna roślinność – ten opis doskonale pasuje do Polinezji obejmującej wulkaniczne wyspy w środkowej części Oceanu Spokojnego. Idealnie oddaje także krajobraz półwyspu Lizard. Na jego krańcu leżu najbardziej na południe wysunięty punkt Wielkiej Brytanii – Lizard Point. W okolicy znajduje się również malownicza wieś o tej samej nazwie.
Półwysep Lizard swoim urokiem oczaruje każdego, kto choć raz tam zawędruje.
Nazwa półwyspu pochodzi od kornwalijskiego słowa „Lysardh”, które oznacza sąd najwyższy. Nie ma ona nic wspólnego z jaszczurką, jak uważa wiele osób. Półwysep ma także inną nazwę – „graveyard of ships” co oznacza cmentarz dla statków. To miejsce przez swoje liczne podwodne skały stanowiły śmiertelne niebezpieczeństwo dla statków i doprowadziło do wielu zatonięć.

Ben Nevis – prawie jak MONT BLANC

Cały pokryty śniegiem masyw chciałoby się nazwać Białą Górą, czyli Mont Blanc, jednak do Dachu Europy sporo mu brakuje. Położony w górach Grampian Ben Nevisma 1344 m n.p.m. i jest oficjalnie najwyższym szczytem Wysp Brytyjskich.

U podnóża góry leży piękne Fort William, które jest drugim największym miastem regionu Highlands. Do najciekawszych miejscowych atrakcji należą ruiny zamku, gorzelnia whisky i miejscowe muzeum.

Fort William to spokojne miasteczko, gdzie można odpocząć wśród otaczających wzgórz.
Dumą miasta są The West Highland Museum, Inverlochy Castle oraz Schody Neptuna (Neptune’s Staircase) wieńczące Caledonian Canal.

Największą zaletą Fort William jest położenie pomiędzy wzgórzami Highlands i jeziorem Linnhe. To malownicze usytuowanie oraz urokliwa architektura miasta sprawiają, że jest to bez wątpienia wspaniałe miejsce na odpoczynek.

Źródło: turystyka.wp.pl