Od małej salki do zgranej społeczności – jubileusz Szkoły Języka Polskiego i Kultury w Motherwell

0

Nauka języka polskiego i kultury naszego kraju jest niezwykle ważna szczególnie dla dzieci, które urodziły się na terenie Wielkiej Brytanii i nie miały okazji poznać swojego ojczystego kraju. Tę jakże ważną misję społeczną przejęły na siebie Polskie Sobotnie Szkoły działające na terenie całego Zjednoczonego Królestwa. Jedną z nich jest Szkoła Języka Polskiego i Kultury w Motherwell, która właśnie obchodzi 10- lecie swojej pracy z polskimi dziećmi.

Zatem powód do świętowania jest zacny. Jubileusz 10- lecia istnienia polskiej szkoły rozpoczęła Pani dyrektor placówki Agata Lis – witając przybyłych gości: Panią Konsul Jolantę Srebrakowską, Księdza Biskupa Josepha Toal’a, w szczególności Panią dyrektor Szkoły St Bernadette’s Christine Boyd, wszystkich przyjaciół szkoły, Zarząd, Grono Pedagogiczne, wolontariuszy, rodziców z ich radą na czele oraz uczniów.

Pani Prezes Szkoly Katrzyna Meinicke powitała szkockich gości i przybliżyła historię i osiągnięcia szkoły.

Gratulacjom, przemówieniom i miłym słowom nie było końca. Pani Agata Lis podkreśliła w swojej wypowiedzi, że już od pierwszego dnia po otwarciu szkoły zauważyła jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu działalność, na ziarno polskości poza granicami kraju. Dlatego też szkoła w Motherwell jako placówka charytatywna z odpowiednim wpisem w dokumentach otworzyła swoje drzwi dla ponad czterdziestu polskich dzieci.

Szkoła Języka Polskiego i Kultury w Motherwell posiada wiele osiągnięć edukacyjnych. Każdego roku przygotowuje najstarszych uczniów do egzaminu z języka polskiego jako obcego, GCSE, który potwierdza zdobyte umiejętności uczniów szkoły otrzymanymi najlepszymi wynikami, czyli ocenami A i A*.

Uczniowie szkoły biorą udział w wielu konkursach oraz projektach szkolnych i poza szkolnych. Jedna z uczennic szkoły w Motherwell zdobyła „Złote Pióro Konsula Generalnego w Edynburgu”. Dzieci uczęszczające do szkoły regularnie zdobywają wyróżnienia i nagrody w innych przedsięwzięciach.

– Zawsze pragnęliśmy stworzyć szkołę – placówkę edukacyjną dostępną dla wszystkich, w której promowane będzie kształcenie polskiej młodzieży i dzieci w poszanowaniu polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Od początku, założeniem było wynajęcie klas szkolnych w Cathedral Primary, potem w Calder Primary, a po decyzji zamknięcia Calder Primary nasza szkoła przeniosła się do St. Bernadette’s PS, gdzie jesteśmy do dziś – powiedziała Pani Prezes Katarzyna Meinicke.

Aby podkreślić wyjątkowość tej uroczystości uczniowie polskiej szkoły przygotowali program artystyczno-muzyczny na podstawie bajki: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Po przedstawieniu podziwiając bardzo dobre przygotowanie dzieci wystąpiła Pani Konsul Jolanta Srebrakowska, która podkreślała wagę wychowania dwujęzycznego. W swoim wystąpieniu zachęcała również do podtrzymywania żywych więzi z Polską.
Występujący po Pani Konsul Kapelan Szkoły – ks. Krzysztof Garwoliński przypomniał, że Polacy kultywując swoją religię i kulturę wpisują się w proces budowania dojrzałego i różnorodnego społeczeństwa opartego na jedności wartości chrześcijańskich. Biskup Motherwell Joseph Toal w swym bardzo krótkim wystąpieniu pogratulował jubileuszu i wyraził radość z obecności na tak dostojnej uroczystości.

Podsumowaniem jubileuszu były podziękowania wszystkim tym, którzy wspierają działalność szkoły oraz pracują na rzecz jej rozwoju.

„Dziękujemy wszystkim uczniom, Pani Alicji Bizior-dyrektorowi artystycznemu naszego przedstawienia oraz Panu Piotrowi Koczorowskiemu za oprawę muzyczną, Pani Edycie Borkowskiej za piękną dekorację, oraz Panu Krzysztofowi Seredyńskiemu i Wiktorii Kwincie naszym fotografom” , mówiła Dyrektor.

Zarząd i Dyrekcja szkoły serdecznie dziękują: Konsulatowi Generalnemu RP w Edynburgu, Diecezji Motherwell, sponsorom oraz British Lottery, dzięki którym jeden z naszych większych projektów mógł być zrealizowany. Kolejne podziękowania składamy wszystkim nauczycielom, wolontariuszom za pomoc w przygotowaniu dzisiejszego dnia.
– A nade wszystko dziękujemy Wam Rodzice, którzy zaufaliście nam i posyłacie swoje dzieci do naszej placówki. Pragnę Was zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby edukacja w naszej szkole była zawsze na jak najwyższym poziomie. Na zakończenie, życzę sto lat naszej szkole, wszystkim pracownikom, woluntariuszom i przede wszystkim uczniom! – Podsumowała dyrektor Agata Lis.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square.pl. Znajdziecie go w dobrych polskich sklepach Szkocji. A w wersji online – TUTAJ.