10 zaskakujących wykroczeń drogowych w UK, które mogą Cię sporo kosztować!

0
London March 9 2018 (25) Police Stop Westminster Bridge by DAVID HOLT, (CC BY 2.0)

Choć prawdopodobnie nie mieliście pojęcia, że niektóre z poniższych zachowań mogą uchodzić za wykroczenie drogowe, to jednak w istocie są to czyny zabronione, a popełnienie ich skutkować może poważnym uszczupleniem portfela.

Na co zatem powinniśmy uważać podczas poruszania się po brytyjskich drogach?

1. Utrudnianie pracy służbom ratowniczym – mandat w wysokości do £5000. Otrzymanie takiej kary nie jest zadaniem łatwym, ale niestety jest jak najbardziej możliwe. Mandat nakładany jest za celowe blokowanie drogi pojazdom uprzywilejowanym. Trzeba jednak zaznaczyć, że konieczność zjechania z drogi karetce lub straży pożarnej, nie oznacza jednocześnie przyzwolenia na korzystanie z pasów przeznaczonych dla autobusów czy lekceważenie czerwonego światła. Tego typu zachowania są dopuszczalne jedynie na wyraźny znak od kierującego ruchem funkcjonariusza policji.

2. Chlapanie na pieszych – mandat w wysokości do £5000. Tego typu zachowania nie są wyłącznie przejawem braku kultury, ale także poważnym wykroczeniem drogowym. Wedle obowiązującej wciąż ustawy Road Traffic Act z 1988 roku, celowe rozjeżdżanie kałuż przed pieszymi, może zakończyć się poważną grzywną. Zazwyczaj kończy się na £100, ale jeśli osoba poszkodowana wystosuje pozew, w zależności od okoliczności i konsekwencji zdarzenia, sędzia będzie mógł nałożyć na nas karę w wysokości dochodzącej nawet do £5000.

3. Jazda z niezabezpieczonymi zwierzętami – mandat w wysokości do £5000. Niezabezpieczony pies w poruszającym się pojeździe, stanowi potencjalne niebezpieczeństwo (np. może wskoczyć na kierowcę, zmuszając go do wykonania nagłych i niekontrolowanych manewrów). Kara w tym przypadku waha się między £100 i trzema punktami karnymi, a £5000

4. Prowadzenie bez okularów – mandat w wysokości do £1000 – jeśli kierowca, który ma poważną wadę wzroku (odnotowaną w prawie jazdy) zapomni założyć okulary, może skończyć się to dla niego wysoką grzywną. Kara w takich przypadkach waha się między £100, a £1000 i sześcioma punktami karnymi.

5. Brudna tablica rejestracyjna – mandat w wysokości do £1000 – przepisy jasno określają,że tablice rejestracyjne NIE mogą być brudne na tyle, by uniemożliwiać odczytanie numerów. Co więcej – na podstawie tego artykułu możecie zostać złapani również wówczas, gdy żarówka oświetlająca tablicę nie działa lub sama tablica była przerabiana lub modyfikowana w sposób uniemożliwiający bezproblemowe odczytanie znaków na niej zamieszczonych.

6. Ostrzeganie lampami kierowców jadących z naprzeciwka – mandat w wysokości do £1000. Czy można być ukaranym za grzeczność? Owszem. Informowanie innych kierowców za pomocą świateł, że nieopodal stoi patrol, przez kodeks ruchu drogowego interpretowane jest jako utrudnianie pracy służb. Jako takie obarczone jest wysoką grzywną.

7. Używanie nawigacji stelitarnej, która nie jest zabezpieczona – mandat w wysokości do £1000. Nieważne, czy chodzi tu o dedykowaną nawigację samochodową, czy o aplikację w telefonie. W każdym przypadku narażasz się na karę w wysokości £200 i 6 punktów karnych.

8. Używanie klaksonu w sytuacjach, które tego nie wymagają – mandat w wysokości do £1000. Dopóki używamy klaksonu do ostrzegania innych kierowców o niebezpieczeństwie, doputy jego stosowanie jest w pełni legalne. Inaczej sprawa ma się z używaniem go podczas stania w korku, na wszystkich drogach z ograniczeniem prędkości 20 i 30 mil na godzinę oraz pomiędzy godzinami 23:30 a 7 rano.

9. Nieaktualizowanie danych w prawie jazdy – mandat w wysokości do £1000. Musimy mieć świadomość, że np. w momencie przeprowadzki pod inny adres, ciąży na nas obowiązek uaktualnienia danych w dokumencie. Niedostosowanie się do tego, grozi wysoką grzywną.

10. Pozostawianie śniegu na dachu samochodu – mandat w wysokości do £60 i trzy punkty karne. Gdy na dworze mróz, a my w perspektywie mamy przedzieranie się przez zamarzięte drogi, aż korci, aby nie zgarniać całego śniegu zalegającego na naszym aucie, a jedynie oczyścić przednią szybę. Lenistwo takie może nas drogo kosztować. Jeśli śnieg pod wpływem podmuchu wyląduje na innym pojeździe lub przesunie się do przodu, pokrywajac szybę, możemy zostać ukarali mandatem w wysokości £60 oraz przyznaniem trzech punktów karnych.

Niejednoznacznych sytuacji, w których możemy zostać ukarani mandatem, jest całe mnóstwo. Nie sposób uniknąć ich wszystkich, niemniej zawsze warto mieć oczy szerko otwarte i – nawet, gdy czegoś nie wiemy – przepisy brać “na logikę”. Pamiętajmy bowiem, że prawo służy kierowcom, a wszelkie zasady formułowane są z najwyższą troską o bezpieczeństwo na szosie.

Życzymy zatem udanych wypadów i szerokiej drogi!

Autor: Krzysztof Mielnik-Kośmiderski

Tekst pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square.pl. Znajdziecie go w dobrych polskich sklepach Szkocji. A w wersji online – TUTAJ.