Dziś odsłonięcie Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji: “Generał Maczek. Od niego wszystko się zaczęło”

0

Dziś ważny dzień dla Polaków ze Szkocji. W Eddleston następuje odsłonięcie Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć sylwetkę jednego z najznamienitszych polskich dowódców z UK w czasie II Wojny Światowej – Stanisława Maczka. 

Wielka Polska Mapa Szkocji powstała z inicjatywy Jana Tomasika, żołnierza Maczka. Sam generał był stałym bywalcem Barony Castle.

Nazywany przez swoich żołnierzy Bacą, Maczek to jeden z najważniejszych polskich dowódców okresu II wojny światowej. Połowę swojego życia spędził jednak w Szkocji – potępiony przez ojczyznę. Pierwszy raz trafił tu po klęsce Francji w 1940 roku, gdy objął dowództwo 2. Brygady Strzelców, przemianowanej później na 10. Brygadę Kawalerii Pancernej, a w końcu na 1. Dywizję Pancerną.

Szkoci nazywali jego dywizję mianem Czarnej Brygady. Po wojnie gen. Maczek wrócił do Szkocji. Od września 1945 dowodził jednostkami polskimi, które pozostały w Wielkiej Brytanii aż do ich demobilizacji. Lista zasług Maczka jest długa, ale doceniono je dopiero po upadku PRL. Komunistyczne państwo odebrało mu obywatelstwo, pozbawiając generała prawa do emerytury.

11 listopada 1990 r. Maczek został awansowany przez prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.

Generał Stanisław Maczek swoich dni doczekał w Szkocji. Opuścił ten świat 11 grudnia 1994 roku w wieku 102 lat. Zgodnie z jego życzeniem został pochowany wśród polskich żołnierzy na cmentarzu w Bredzie, w Holandii, której był honorowym obywatelem.

Czytaj również:

Tekst pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Square.pl. Znajdziecie go w dobrych polskich sklepach Szkocji. A w wersji online – TUTAJ.