UK: zmiany w przepisach ruchu drogowego

0
Northern Constabulary Traffic Warden in Inverness Scotland by Dave Conner, (CC BY 2.0)

W 2018 roku w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie szereg zmian dotyczących ruchu drogowego i przeglądów samochodowych. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć późniejszych problemów.

Nowelizacje dotykają szerokiego obszaru związanego z motoryzacją – począwszy od egzaminów na prawo jazdy, aż po MOT. Od tego roku trudniej będzie uzyskać pozytywną ocenę z przeglądu samochodu. Ma to związek z zaostrzonymi restrykcjami dotyczącymi emisji spalin.

W tym aspekcie samochody będą oceniane w trzystopniowej skali – niebezpieczny, znaczny i niewielki. Pojazdy ocenione na ‘niebezpieczny’ bądź ‘znaczny’, automatycznie nie przejdą przeglądu. Dodatkowe kryteria dotyczą aut z silnikiem diesla, a konkretnie zamontowanych w nich filtrów. Pojazdy, które będą miały naruszony lub usunięty filtr, nie uzyskają pozytywnego rezultatu. Jako poważnie uszkodzone będą traktowane również filtry wydzielające widoczny dym (bez względu na kolor), co także doprowadzi do otrzymania negatywnej oceny.

Dodatkowo, cieknąca obudowa przekładni kierownicy będzie traktowana jako niewielka usterka – jeśli jednak kapanie okaże się intensywne, mechanik uzna to za poważne uszkodzenie.

Nowe zasady dotyczące MOT wejdą w życie 20 maja. Od 1 kwietnia zaczęły natomiast obowiązywać wyższe stawki podatku drogowego dla nowo zarejestrowanych samochodów z silnikiem Diesla.

Już wcześniej – bo 20 marca – wprowadzona została nowelizacja przepisów dotyczących korzystania z pasa awaryjnego na autostradzie. Highways England monitoruje za pomocą kamer sytuację na tych odcinkach dróg. Pasy awaryjne mogą być wykorzystywane jedynie, gdy na innej nitce autostrady doszło do jakiegoś incydentu drogowego. Poruszanie się nimi bez powodu, od 20 marca może skutkować mandatem.

Kolejna zmiana dotyczy kandydatów na kierowców. Już wkrótce nie będą musieli czekać aż zdadzą egzamin, aby móc poruszać się po autostradzie. Od 4 czerwca będą mogli siedzieć za kierownicą, jeśli w samochodzie znajdzie się również wyszkolony instruktor, a pojazd będzie posiadał dodatkowe pedały.

Czytaj również: