UK: jak się zachować tuż po wypadku lub kolizji na drodze?

0
Police Service of Scotland vehicles at Inverness Castle by Dave Conner, (CC BY 2.0)

To ważne, by wiedzieć jak się zachować tuż po wypadku czy kolizji, ponieważ w UK policja niekoniecznie przyjedzie na miejsce zdarzenia.

Niezatrzymanie się po wypadku jest wykroczeniem, więc policja powinna przyjechać do tego rodzaju zdarzenia i spróbować odnaleźć sprawcę. Policja nie powinna odmówić przyjazdu również do naprawdę poważnych wypadków drogowych.

Jak powinniśmy postępować?

Niezależnie od tego, czy zniszczenie auta jest niewielkie czy duże, zawsze należy zaparkować pojazd w bezpiecznym miejscu. W Polsce często kierowcy nie chcą zmieniać pozycji pojazdów po wypadku do czasu przyjazdu policji. W UK należy usunąć się z drogi innym pojazdom, ale warto zrobić zdjęcie obydwu pojazdów przed ich usunięciem – tak, by uchwycić ich umiejscowienie na drodze.

Następnie należy upewnić się, że silnik jest wyłączony i ostrzec innych użytkowników drogi – poprzez włączenie świateł awaryjnych i – jeśli trzeba – ustawienie trójkąta. Należy też sprawdzić, czy ktoś nie jest ranny. Jeśli ktoś został ranny, należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 101 lub 999. Poinformować policję i pogotowie, jeśli poszkodowany potrzebuje ambulansu. W takich wypadkach policja powinna wziąć pod uwagę przyjazd jednostki.

Ważne, aby spróbować zebrać jak najwięcej informacji na miejscu wypadku. Ważne informacje, które mogą pomóc w dochodzeniu roszczeń, to:

 • Numery rejestracyjne wszystkich pojazdów
 • Marka i model wszystkich pojazdów
 • Czas i data wypadku
 • Nazwa drogi, na której doszło do wypadku
 • Nazwiska i dane kontaktowe kierowców wszystkich pojazdów
 • Opis warunków pogodowych
 • Szczegóły wszystkich uszkodzeń wszystkich pojazdów

Pomocne może być użycie telefonu komórkowego do robienia zdjęć uszkodzeń i pozycji pojazdów oraz układu dróg i ulic.

Należy unikać przepraszania lub przyjmowania winy za wypadek, bo to firmy ubezpieczeniowe obydwu pojazdów zadecydują o tym, kto był winny wypadkowi, a nie policja. Niestety, czasem trzeba czekać na taką decyzję nawet latami.

Należy zanotować wszystko, co powiedział nam drugi kierowca uczestniczący w wypadku, a jeśli można zauważyć świadków wypadku – również ich powinno się poprosić o dane kontaktowe.

Jeśli nie czujecie się odpowiedzialni za wypadek, możecie być uprawnieni do żądania odszkodowania  – nawet, jeśli drugi kierowca nie ma ubezpieczenia lub nie zatrzymał się po wypadku. W tym drugim przypadku należy niezwłocznie poinformować policję.

Wśród strat o które możesz się ubiegać, występują:

 • Uszkodzenie pojazdu
 • Poszkodowanie na zdrowiu
 • Utrata zarobków – jeśli nie możesz pracować w wyniku urazów spowodowanych wypadkiem
 • Koszty podróży lub koszty wynajęcia zastępczego samochodu na czas naprawy auta uczestniczącego w wypadku
 • Inne uszkodzenia mienia, takie jak uszkodzenie ubrań lub przedmiotów osobistych

Najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty od odpowiedzialności za wypadek. Adwokat pomoże sprawdzić możliwości odszkodowawcze i zmaksymalizować wysokość odszkodowania. Twój adwokat wypadkowy będzie mógł doradzić Ci i rozpatrzyć roszczenie na zasadzie No Win No Fee – Nie Wygrywasz Nie Płacisz.

Autor: Barbara Dytwinska, kancelaria prawna Graham M Riley & Co Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.