Edynburski paradoks: “Taniej uiścić karę niż zapłacić za parkowanie!”

0
Parking Ticket VOL. Salary by Guian Bolisay, (CC BY-SA 2.0)

Znalezienie miejsca parkingowego w centrum stolicy Szkocji, nie należy do zadań łatwych. Parkowanie z dala od celu, często prowadzi do przekroczenia określonego czasu i otrzymania “penalty notice”.

Jeszcze w marcu, szefowie departamentu transportu ogłosili podwyższenie stawek za parkowanie w mieście. W niektórych rejonach centrum, opłata za godzinę postoju wzrosła o 11%.

Jak zauważyli dziennikarze “The Scotsman”, wybierając się do miasta na cały dzień, taniej będzie uiścić karę, niż płacić za parkowanie! Np. parkując wzdłóż Charlotte Square, George Street czy St Andrews Square, za godzinę postoju trzeba zapłacić £4,20. Wzdłuż każdej z tych ulic możemy parkować maksymalnie przez 3 godziny. Poruszając się między nimi przez ośmiogodzinny dzień pracy, całkowity koszt parkowania wyniesie £33,60.

Mandat będzie wprawdzie opiewać na kwotę £60, ale opłacając go w ciągu 14 dni, zapłacimy tylko połowę tej kwoty. Uiszczenie kary pozwoli nam zatem na zaoszczędzenie £3,60 względem sytuacji, w której chcielibyśmy działać zgodnie z przepisami.

źródło: The Scotsman

(kmk)