Czołowy Think Tank w UK: “Powinni przekazać po £10’000 każdemu z nas!”

0
£50 note by Howard Lake, (CC BY-SA 2.0)

Odsprzedanie przez rząd wszystkich aktywów – w tym m.in. udziałów w Royal Bank of Scotland – i przekazanie obywatelom uzyskanych w ten sposób pieniędzy – to wskazówka czołowego brytyjskiego think-tanku dla rządzących Zjednoczonym Królestwem.

Instytut Badań Nad Polityką Publiczną (IPPR), zaproponował utworzenie funduszu majątkowego obywateli. Umożliwiłoby to przekazanie kwoty równej £10’000 każdemu obywatelowi kraju. Ruch taki miałby doprowadzić do radykalnego zmiejszenia nierówności społecznych w UK.

Pomysł jest chwalony przez wiele organizacji. Niektóre z nich twierdzą jednakże, że idea może okazać się “kosztowym prezentem bez większego sensu”

Robin McAlpie – dyrektor think-tanku Common Weal, a jednocześnie uczestnik grupy analizującej posunięcia rządu, mówi:

Wszelkie kroki lub działania, które pomagają zlikwidować nierówności społeczne w WielkieJ Brytanii, są mile widziane, niemniej wydaje mi się, że potrzebujemy bardziej fundamentalnych zmian w tym zakresie, niż jednorazowa płatność (…) Jestem skłonny sądzić, że jeśli zamierzamy wydać te pieniądze, znacznie rozsądniej byłoby zacząć od zaprojektowania nowego systemu pomocowego, który zastąpiłby obecny

Rozmowy na temat wprowadzenia w życie różnych form dochodu podstawowego, trwają na Wyspach od kilku lat. Zasugerowano, aby podstawowa roczna pensja wynosiła 5 200 £ na każdego dorosłego. Wprowadzenie programów pilotażowych w Glasgow, Edynburgu, Fife i Aysire może zająć jeszcze ok. 1 – 1,5 roku.

Źródło: Herald Scotland

(kmk)