Szkocja: “Uważajcie na jelenie!”

0
deer by vasse nicolas, antoine, (CC BY 2.0)

Wielkanocny weekend sprzyja planowaniu bliższych lub dalszych wycieczek. Jeśli zamierzacie skorzystać ze sposobności i wybrać się na wyprawę terenową, zwróćcie uwagę na prośbę wystosowaną przez Scottish Gamekeepers Association.

W związku z tym, że w bieżącym roku mieliśmy do czynienia z najbardziej śnieżną, a jednocześnie najmroźniejszą zimą od dekady, śmiertelność wśród jeleni i łań sięgnęła znacznie wyższego poziomu niż zazwyczaj.

Zwierzęta napotykają na trudności, ponieważ aura utrudniła im poszukiwanie jedzenia. Lea MacNally ze Scottish Gamekeepers Association mówi:

Źródło pożywienia znajdowało się pod pokrywą, ale zwierzęta nie mogły zdobyć jej ze względu na długi okres zalegania pokrywy śnieżnej. Jeleń musi zużywać mnóstwo energii, przekopując się przez zalegający śnieg (…) Każdej zimy mamy do czynienia ze śmiertelnością zwierząt, ale w tym roku doświadczyliśmy znacznego jej wzrostu.

Dlatego też służby apelują, byśmy ruszając na leśne wędrówki w najbliższych dniach, starali się omijać legowiska jeleni, a na spacery nie zabierali ze sobą psów. Wszelkie zakłócenia powodują poruszenie osłabionej głodem zwierzyny. Po takiej zimie może to decydować o jej życiu lub śmierci.

źródło: The Scotsman

(kmk)

Czytaj też:

https://magazynsquare.pl/szkocja-jeden-z-najwiekszych-zbikow-zwiata-schwytany-w-aberdeenshire/