Festiwal Aplauz, czyli szansa dla młodych talentów w UK!

0
Loren North 08 07 2017 by Justin Higuchi, (CC BY 2.0)

W dniach od 5 do 7 maja odbędzie się w Peterborough II edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – Aplauz 2018. Aby zgłosić się do udziału w wydarzeniu, wystarczy nagrać dwie piosenki i wypełnić formularz online na stronie www.aplauzfestiwal.co.uk

Martyna Bilska, Dyrektor Aplauz-u podkreśla, że dzięki Festiwalowi młodzi wykonawcy mają okazję przekonać się, że śpiewanie to piękna przygoda i warto rozwijać muzyczne zainteresowania: „To wspaniała szansa na pokazanie swoich umiejętności i poznanie nowych osób – rówieśników, którzy mają tę samą pasję. Jestem przekonana, że udział w Festiwalu będzie dla uczestników jednym z najpiękniejszych wspomnień w życiu”.

Dla kogo jest ten konkurs? Dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, którzy lubią śpiewać i chcą spróbować swoich sił na scenie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 kwietnia.

Finałowe Przesłuchania Konkursowe odbędą się w Bushfield Academy w Peterborough. Następnie jury wyłoni laureatów, którzy wystąpią na Gali Finałowej w The Key Theatre.
Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty wokalne z Elżbietą Biskup i sekcją instrumentalną pod przewodnictwem Pawła Harańczyka. Muzycy przygotują aranże i zagrają z laureatami “na żywo” podczas Gali Finałowej Festiwalu. Gościem Specjalnym Gali będzie gwiazda polskiej sceny muzycznej – Anna Wyszkoni.

Na laureatów Festiwalu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne o łącznej wartości ponad 2 000 funtów. Trzy pierwsze miejsca w kategorii wiekowej 9-14 lat oraz 15-18 lat otrzymają: Złoty, Srebrny i Brązowy Aplauz, a w kategorii do lat 9 – Aplauz Uśmiechu.
Zostanie też przyznana Nagroda Specjalna i Grand Prix Festiwalu – dla najlepszego uczestnika ze wszystkich kategorii. Grand Prix otrzyma 500 funtów i Złotą Płytę od Radia Star.

Elżbieta Biskup, ekspert w nauczaniu estradowego śpiewu solowego, która zasiądzie w jury podczas II edycji Aplauz-u i poprowadzi warsztaty wokalne z uczestnikami – sugeruje na co warto zwrócić uwagę przy doborze piosenek: “Festiwal promuje wrażliwość muzyczną u dzieci i młodzieży, dlatego duże znaczenie ma m.in. charakter piosenek, mają one być ‘wizytówką’ wokalną młodego człowieka. Warto też pamiętać, by piosenki były odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Nie należy sugerować się tym, co nam dorosłym się podoba – tylko wnikliwie przeanalizować teksty piosenek, jak i ‘mierzyć siły na zamiary’ w przypadku stopnia trudności ich wykonania” – radzi.

Elżbieta Biskup jest właścicielem Studia Muzyki, Piosenki i Teatru ARS i od ponad 25 lat prowadzi zespół MIRAŻ, w którym śpiewu uczyło się wielu cenionych artystów, wśród nich Anna Wyszkoni.

W celu zgłoszenia się do Festiwalu należy przygotować dwie piosenki, z których jedna musi być zaśpiewana w języku polskim. Utwory można śpiewać a cappella lub z podkładem. Istnieje też możliwość nagrania utworu z towarzyszeniem gitary lub pianina. Organizatorzy na etapie przesłuchań finałowych mogą pomóc w zapewnieniu uczestnikowi podkładu.

Celem wydarzenia jest promocja polskiej kultury i piosenki wśród dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami kraju, a także kształtowanie i promowanie wokalnych talentów.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Ognisko Muzyczne w Peterborough, Radio Star – Twoje Radio Na Wyspach i Centrum Kultury Polskiej w Peterborough.
Kontakt z organizatorami: aplauz.festiwal@gmail.com

Tekst pochodzi ze strony Londynek.net