UK: jaka kara grozi za nieobecność dziecka w szkole?

0
Brand New School Uniform by Graham Richardson, (CC BY 2.0)

Liczba rodziców, którzy zabierają dzieci na rodzinny wyjazd podczas roku szkolnego, wciąż jest wysoka. Duże koszty wycieczek wakacyjnych sprawiają, że wielu opiekunów decyduje się na ten krok pomimo, że z tytułu absencji ucznia, nakładana jest grzywna.

Statystyki dowodzą, że kary finansowe rocznie uiszcza 50 tys. rodziców. Jeszcze przed 6 laty, aż 37% rodziców zabierało swe pociechy na wakacje poza ustalonymi terminami. Uczniowie tracili przez to aż 5 milionów godzin lekcyjnych!

Zasady zmieniły się 1 września 2013. Od tamtego momentu zabranie dziecka ze szkoły trzeba zaplanować, a złożony wniosek – dobrze uzasadnić.

“Porwanie” ucznia na wakacje bez zgody dyrekcji, kosztuje 60 funtów. Nieuiszczenie opłaty w ciągu 21 dni sprawia, że koszty urastają do 120 funtów. Po kolejnych 28 dniach bez płacenia, sprawa może trafić do sądu.

Mimo ciążącej kary finansowej, wciąż wielu rodziców decyduje się na zorganizowanie “nieregulaminowych” ferii. Niższe koszty poza sezonem sprawiają, że zapłacenie kary i wyjazd, mogą okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

(kmk)