Szkocja: zobacz listę najlepszych miejsc do obserwacji wielorybów!

0
Hump Back Whale's Tale by Hans Dekker, (CC BY 2.0)

Są jednymi z najbardziej majestatycznych stworzeń na świecie, a Szkocja uchodzi za jedno z tych miejsc naszego globu, w którym najłatwiej zaobserwować je w naturalnym środowisku. Oto, gdzie możemy natknąć się na wieloryby!

Gairloch – Loch Gairloch na zachodnim wybrzeżu wychodzi na Ocean Atlantycki i odległe Hebrydy Zewnętrzne. Możemy wybrać się na wycieczkę specjalną turystyczną łodzią, co umożliwi nam obserwację wielorybów, ale też delfinów, morświnów, a czasem nawet rekinów.

The Minch – pomiędzy Ullapool na zachodnim wybrzeżu Szkocji, a Stornoway na wyspach Lewis i Harris, mamy możliwość obejrzenia orek i wielorybów Minke. Są tu widoczne stosunkowo często w okresie od kwietnia do października.

Orkady – Grupy do 150 orek (!) bywają tu kilka razy w roku. Aby zwiększyć swoje szanse na zaobserwowanie ich, najlepiej przybyć na miejsce w okresie od maja do września.

Szetlandy – Tutaj bywają rzadziej, ale jeśli mamy szczęście, wciąż możemy natknąć się na orki od maja do sierpnia, gdy pojawiają się bliżej brzegu, aby polować na foki.

Zatoka Moray – na północ od Fraserburgha i Lossiemouth, w zatoce Moray, w przeszłości zauważano wieloryby. Chociaż w tym przypadku czas obserwacji może zmieniać się z roku na rok, najczęściej można obejrzeć je między lipcem, a końcem września.

źródło: The Scotsman

(kmk)