Czy Anglicy zbojkotują rosyjski Mundial?

0
2018-01-19_Rams02 by Ungry Young Man, (CC BY 2.0)

To na Wyspach narodziła się piłka nożna. W angielskiej reprezentacji narodowej grają takie gwiazdy, jak Harry Kane, Wayne Rooney czy Jamie Vardy. Drużyna przeszła eliminacje bez porażki… Dlatego słowa Borisa Johnsona o “możliwym bojkocie Mundialu” wywołały na Wyspach duże poruszenie.

Sprawa ma związek z atakiem na byłego szpiega – Siergieja Skripala. Emerytowany oficer rosyjskiego wywiadu, skazany za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, trafił do szpitala w stanie krytycznym. 66-letniego mężczyznę oraz jego córkę znaleziono nieprzytomnych w centrum handlowym w Salisbury na południu Anglii.

Strona angielska wskazała na prawdopodobną rolę Rosji w ataku na agenta. Boris Johnson zapowiedział, że jeśli przesłanki zostaną potwierdzone, “trudno będzie wyobrazić sobie występ reprezentacji Anglii na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, które w czerwcu odbędą się w Rosji”.

Urzędnicy z gabinetu Johnsona wkrótce doprecyzowali, że polityk nie poddawał w wątpliwość występów samej reprezentacji piłkarskiej, a jedynie obecność przedstawicieli brytyjskiej sceny politycznej podczas imprezy.

66-letni Siergiej Skripal jest emerytowanym rosyjskim pułkownikiem. W 2006 roku w Rosji skazano go na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Po “wymianie szpiegowskiej” w 2010 roku, znalazł schronienie na Wyspach.

źródło: Wprost

(kmk)