Afera z flagą na szkockich ciastkach: “Zbojkotujmy ich!”

0
IMG_6598 by karendotcom127, (CC BY 2.0)

Walkers to jedna z tych marek, które dla Szkotów stanowią prawdziwe dobro narodowe. Mieszkańcom północy kojarzy się z tradycyjnym tartanem w tle. Jakie więc było zdziwienie, gdy na jaw wyszło, że za granicą firma kreuje się w sposób znacznie odmienny od tego, do którego przywykli Szkoci…

Burzę wywołał ten facebookowy wpis Alison Brown:

Zdjęcie pokazuje opakowania ciastek przeznaczone na eksport. Szkockie barwy zostały zastąpione Union Jackiem. Publikacja wywołała falę krytycznych komentarzy ze strony urażonych mieszkańców północy, którzy zarzucili producentowi, że wstydzi się pochodzenia swoich produktów. Niektórzy zgrozili nawet bojkotem Walkers, pisząc, że zdradza Szkocję.

Jim Walker, dyrektor zarządzający przedsiębiorstwem o 120-letniej tradycji, odopowiedział na krytykę mówiąc, że choć firma jest dumna z tego, że jest rdzennie szkocka, to jednak nie wstydzi się, by za granicą używać oznakowania w barwach Union Jacka.

Jak dodał – nie ukrywając swego rozgoryczenia – Walker:

Sprzedając swe produkty w 60 krajach świata, musimy oferować opcje odpowiednie ze względu na rynek, okazje i wydarzenia. Robiliśmy produkty ze Statuą Wolności dla Amerykanów, swoje puszki dostali mieszkańcy Australii i Bliskiego Wschodu, ale to puszka z Union Jackiem wywołała niepokój.

Walker zwrócił również uwagę na to, że wzywanie do bojkotu jego produktów jest próbą zabicia szkockich miejsc pracy, co z pewnością nie służy interesowi kraju.

źródło: Herald Scotland

(kmk)