Wiadomo już, kiedy odsłonią Wielką Polską Mapę Szkocji. Szykuje się prawdziwe święto!

0
Wielka Polska Mapa Szkocji - screenshot YouTube

Prace renowacyjne nad perełką z Eddleston – Wielką Polską Mapą Szkocji – weszły w ostatnią fazę. Wiemy już, którego dokładnie dnia odrestaurowane dzieło zacznie ponownie cieszyć zwiedzających.

O Wielkiej Polskiej Mapie Szkocji pisano i mówiono już wiele. Zbudowana przez Jana Tomasika (byłego żołnierza 1 Dywizji Pancernej i właściciela Barony Castle), konstrukcja o rozmiarze 50×40 metrów, oddana została z kartograficzną dokładnością w skali 1:10 000.

Zabytek kategorii “B”, który od dłuższego czasu przechodził gruntowny remont, ucieszy wszystkich zwiedzających Eddleston już od 12 kwietnia!

Jak powiedział Keith Burns – emerytowany inżynier, który w 2010 roku założył organizację “Mapa Scotland” i wraz z ochotnikami pracował nad renowacją dzieła:

Zajęło nam to prawie dziesięć lat. Była to ciężka praca, a średnia wieku wolontariuszy tu pracujących wynosiła 68 lat (…) Teraz ważnym jest to, aby mapa stała się zabytkiem przypominającym młodym ludziom o związkach między Szkocją i Polską.

Ireneusz Truszkowski – Konsul Generalny RP w Edynburgu, dodał, że bardzo cieszy się z tego, że oficjalne odsłonięcie odrestaurowanej mapy nastąpi w tym samym roku, w którym Polska świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości:

Mapa jest jednym z symboli zangażowania Polaków i polskich żołnierzy w bogatą historię polskich dążeń niepodległościowych (..) Przywrócenie obiektu stało się możliwe dzięki ogromnemu wkładowi wielu – głównie szkockich przyjaciół – którzy poświęcali temu projektowi swój czas przez wiele lat. Jesteśmy im winni ogromną wdzięczność!

Odpowiadająca w szkockim parlamencie za kulturę, turystykę i sprawy zagraniczne Fiona Hyslop powiedziała:

Mapa jest świetnym przykładem szkockich więzi i przyjaźni z Polską. Projekt dodatkowo wzmacnia długtorwałe związki kulturowe między naszymi dwoma narodami, jednocześnie podkreślając naszą wspólną historię i dziedzictwo (…) Cieszymy się, że tysiące Polaków zdecydowało się uczynić ze Szkocji swój dom. Ich wkład w gospodarkę i społeczeństwo jest bardzo ceniony! Z niecierpliwością czekam na ponowną wizytę w tym miejscu 12 kwietnia!

O postępach w pracach nad projektem pisaliśmy Wam pod koniec listopada. Wtedy mogliście też zobaczyć film obrazujący mapę. To niezwykle ekscytujące, że już za miesiąc będziemy mogli cieszyć się z ponownego odsłonięcia obiektu!

Źródło: The Scotsman

(kmk)